دايناسور هاي سئو يا تاكتيك هاي قديمي سئو كدامند

تاكتيك هاي قديمي سئو

باور اين سخت است، اما بسياري از ما همچنان از تاكتيك هاي قديمي سئو تاريخ گذشته استفاده مي‌كنيم و اعتقاد داريم كه آنها هنوز هم تاثيرات مثبت دارند. در سئوشنبه اين هفته، نويسنده مقاله وبسايت معتبر ماز ما را با مجموعه اي از فعاليت هاي جايگزين آشنا مي كند كه مي توانند از تاكتيك هاي قديمي سئو براي ما سودمند تر باشند. نكات و موارد دلخواه خود را در بخش نظرات با ما به اشتراك بگذاريد!

اين هفته ما شما را به دوران ما قبل تاريخ خواهيم برد، زماني كه همچنان از يك دسته تاكتيك هاي قديمي سئو استفاده مي‌كرديم.  تاكتيك هاي قديمي سئو كه هنوز براي ما مهم‌اند و بسياري از ما هنوز آنها را انجام مي دهيم، و احتمالا نبايد اين كار را انجام دهيم.

ما بايد بسياري از تاكتيك هاي قديم سئو را جايگزين و كنار بگذاريم. بنابراين پنج تاكتيك را انتخاب كردم، اما خيلي بيشتر از اين موارد وجود دارد و در واقع من دوست دارم نظر شما را در مورد برخي از آنها بشنوم.

اما قبل از هر چيز بهتر است براي سنجيدن ارزش سئو سايت خود حتما با دپارتمان بهينه سازي سايت نوين ماركتينگ تماس بگيريد با اين تماس شما مي‌توانيد از مشاوره رايگان سئو سايت بهرمند شويد.

تاكتيك هاي قديمي سئو

تاكتيك هاي قديمي سئو 1: تحقيقات كلمات كليدي بر اساس برنامه ريزي AdWords / Keyword

اولين موردي كه بحث درباره آن خواهيم پرداخت چيزي است كه چندين بار در اينجا درباره آن صحبت كرده ايم – تحقيقات كلمات كليدي بر اساس برنامه ريزي AdWords / Keyword. بنابراين شما مي دانيد مشكلات زيادي در معيارهاي موجود در آن وجود دارد، اما هنوز تعداد زيادي از افرادي را مي بينم كه تحقيقات كلمات كليدي خود را از آن شروع كرده اند و سپس به ابزارهاي ديگر گسترش داده اند.

جايگزين كردن آن با ابزارهاي داده كاوي با سختي و CTR

پيشنهاد من در صورت امكان آغاز كردن با مجموعه اي وسيع تر  است. اگر بودجه داريد، آن را با چيزي كه توسط داده هاي clickstream مانند Ahrefs يا SEMrush يا Keyword Explorer هدايت مي شود، جايگزين كنيد. حتي پيشنهاد جستجوي گوگل و جستجوهاي مرتبط با Google trends در جذب بيشتر اين موارد بهتر است. اگر با اين ابزار هاي چندان آشنايي نداريد پيشنهاد مي كنم مقاله معرفي ابزارهاي Ahrefs كه براي سئوي حرفه‌اي به آن نياز داريد را بخوانيد. همين طور مقاله تخصصي ديگري نيز از وبسايت ماز در نوين ماركتينگ منتشر شده است كه به مقايسه ابزار هاي سنجش سختي كلمات كليدي با يك ديگر مي‌پردازد مقاله : سختي كلمات كليدي و رتبه بندي ۶ ابزار دقيق

چرا كار نمي كند

من فكر مي كنم اين فقط به اين خاطر است كه AdWords كلمات كليدي بسياري را پنهان مي‌كند چرا كه فكر نمي‌كند به لحاظ تجاري مناسب باشند. اين خيلي نادرست است، به خصوص داده هاي اطلاعات حجمي را. اگر شما در واقع يك كمپين AdWords ايجاد مي‌كنيد، داده‌هاي اطلاعات حجمي عملكرد بهتري در اين زمينه دارند، اما ما هنوز اطلاعات دقيقي در مورد انتخاب مناسب ترين زمان براي شروع اين كمپين در اختيار نداريم.

اين خيلي مبهم بوده، و فاقد يك دسته معيارهاي مهم، از جمله سختي و درصد نرخ دريافت كليك است، كه شما بايد به منظور اولويت بندي كلمات كليدي به طور موثر از آنها باخبر باشيد.

تاكتيك هاي قديمي سئو

تاكتيك هاي قديمي سئو 2: زير دامنه ها و دامنه هاي جداگانه براي دامنه SERP

استفاده از زير دامنه ها و دامنه هاي جداگانه براي دامنه SERP نيز يكي ديگر از تاكتيك هاي قديمي سئو است. بنابراين به طور كلاسيك، اگر شما مي‌خواهيد صفحه اول نتايج جستجوي گوگل را به يك درخواست مارك دار يا غير مارك دار اختصاص دهيد، شايد شما فقط بايد آن را امتحان كنيد و كاملا به آن احاطه داشته باشيد. يكي از راه ها براي انجام اين كار اضافه كردن زير دامنه‌ها به وب سايت خود يا استفاده از برخي از دامنه هاي مجزا است تا بتوانيد 10 مورد برتر آن را كنترل كنيد.

چرا كار نمي كند

با اين حال، چيزي كه اخيرا اتفاق افتاده است اين است كه گوگل شروع به اولويت دادن به چند زيرپرداز در يك SERP از يك دامنه واحد كرده است. شما به عنوان مثال مي توانيد آن را به طور مستقيم در Yelp براي جستجو مرتبط با رستوران ها يا LinkedIn در بسياري از موضوعات تجاري و جستجوهاي مرتبط با مشاغل ببينيد.

شما مي توانيد آن را در Quora در بسياري از جستجوهاي به شكل سوال مشاهده كنيد، جايي كه براي همه آنها آمده است، يا Stack Overflow، كه در آن آنها براي بسياري از سوالات مربوط به مهندسي و مرتبط با توسعه آمده است.

جايگزيني آن با مرورگر وب و محتواي ميزباني زير پوشه

بنابراين يكي از بهترين راه ها براي انجام اين كار امروزه با استفاده از جستجوگرها و محتواي ميزباني زير پوشه  (subfolder hosted) است، به اين معني كه شما مجبور نيستيد محتواي خود را در يك زيردامنه جداگانه قرار دهيد تا چندين مرتبه آن را در يك SERP رتبه بندي كنيد.

جستجوگر Barnacle هميشه فوق العاده مفيد است زيرا گوگل مزاياي بسياري براي برخي از اين وب سايت ها در نظر مي‌گيرد كه محتوياتي را ميزباني مي‌كنند كه شما مي‌توانيد آنها و پروفايل‌هاي مربوط به آنها را ايجاد كرده يا توسعه دهيد. اين يك راه بسيار خوب براي انجام اين كار است. اين عمدتا به دليل اين تغيير از زير دامنه است كه راهي براي ورود به SERPs براي چندين بار از طريق صفحات شخصي را فراهم مي كند.

اين تاكتيك در فارسي هنوز رايج است و يكي از اصلي ترين دلايل آن نيز عدم وجود سايت هاي جستجوگر تخصصي است كه در اين بخش ياد شد. به هرحال هنوز وبسايت هاي بسيار هستند كه از تاكتيك هاي قديمي سئو سود مي برند و آن فقط به خاطر شرايط است.

تاكتيك هاي قديمي سئو

تاكتيك هاي قديمي سئو 3: اولويت بندي شماره يك رتبه بندي ها بيش از ديگر تكنيك هاي جذب ترافيك SEO

در ليست تاكتيك هاي قديمي سئو شماره 3 مي‌رسد به به دست آوردن شماره يك رتبه بندي‌ها بيش از ديگر تكنيك‌هاي جذب ترافيك SEO. اين احتمالا يكي از رايج‌ترين تاكتيك‌ هاي قديمي است كه من تا به حال ديده‌ام، كه در آن بسياري از مردمي كه با جهان SEO آشنا هستند يا مشاوران و يا سازمان هاي 10، 15، 20 ساله هنوز هم دغدغه استفاده از آن را بيش از هر چيز ديگري دارند.

آن را با ويژگي‌هاي جستجوگر SERP (به ويژه قطعه هاي برجسته) و هدف گذاري طولاني مدت جايگزين كنيد. منظور از قطعات برجسته نمايش نقشه گوگل، تصاوير، ويدئو ها و تمام قطعاتي است كه در قسمت بالاي فهرست گوگل به صورت برجسته نشان داده مي شوند

در حقيقت، اين يك سرمايه گذاري ضعيف نرخ ارزش افزوده ROI را نسبت به چيزهايي مانند ويژگي هاي SERP، به بار مي‌آورد؛ به ويژه قطعات برجسته است كه اخيرا محبوب تر شده‌اند. اين در جستجوي صوتي استفاده مي شود. اغلب اوقات لازم نيست كه از شماره يك رتبه بندي در SERP بدست بيايد. اين مي‌تواند در رتبه سه، چهار يا هفت باشد.

اين حتي مي تواند منجر به رتبه بندي قطعات برجسته در بالاي صفحه شود. نرخ كليك آن معمولا بيشتر از يك است، به اين معني كه SERP يك ويژگي بسيار خوب براي استفاده است. اين همچنين تنها مورد نيست. Image SEO، SEO محلي زماني كه بسته هاي محلي ظاهر مي شوند، انجام اخبار SEO، به طور بالقوه داشتن يك پروفايل توييتر نيز مي تواند در نتايج نمايش داده شده گوگل در توييتر رتبه بندي شود.

و، البته، هدف گذاري طولاني مدت، به اين معني كه به دنبال ساير كلمات كليدي باشيد كه كمتر رقابتي هستند، كه در آن شما لازم نيست به رقابت با افرادي بپردازيد تا رتبه موردنظر خود را كسب كنيد، و اغلب، در مجموع، اين كار مي تواند بيشتر از رتبه بندي كلمه كليدي براي دستيابي به “پول” باشد، كه در مورد كلمه كليدي اصلي اين تنها هدف شما است.

چرا كار نمي كند

چرا اين اتفاق مي افتد؟ خوب، اين به اين دليل است كه ويژگي هاي SERP ميزان نرخ كليك را كاهش مي دهند بنابراين رتبه اول ارزش سابق را نخواهد داشت و در اغلب مواقع اين هدف گذاري بازده ROI بيشتري خواهد داشت.

تاكتيك هاي قديمي سئو 4: رتبه بندي هاي خود را تنها با ساختن لينك بالا ببريد

چهارم، رتبه بندي خود را تنها با ساختن لينك ها بهبود ببخشيد. اين نيز يكي از تاكتيك هاي قديمي سئو است. من بسياري از مردم را مي بينم كه اين كار را انجام مي‌دهند، جايي كه آنها رتبه 5، 10، 20 دارند و فكر مي كنند “خوب است، حداقل من در چند صفحه اول Google رتبه بندي شده ام. اقدام بعدي من كه ساختن لينك است من را بالاتر خواهد برد.”

چرا اين مورد ديگر به تنهايي كار نمي كند

به طور تاريخي، در دوران قديمي‌ها، منظورم سال 2011 است، اين مورد به طور كامل كاساز بود. اين “مسيري” براي رتبه بندي بالاتر بود. هنگامي كه در مجموعه مورد نظر قرار گرفتيد، لينك ها به شما بيشترين كمك را براي بالا رفتن خواهند كرد. اما امروز، اين اتفاق نمي‌افتد.

آن را با دستيابي به انجام وظيفه جستجوگرها (searcher task accomplishment)، بهينه سازي UX، ارتقاء محتوا و رشد نام تجاري جايگزين كنيد

من قصد دارم به شما پيشنهاد كنم اين روش را كنار گذاشته و با انجام وظيفه جستجوگر جايگزين كنيد، جايي كه ما ديده‌ايم بسياري از مردم در زمينه بهينه سازي سرمايه گذاري كرده و وب سايت خود را حتي با لينك هاي نامناسب و بدون استفاده از DA هاي بالا و اين دست موارد، جهش داده اند. بهينه سازي UX، تجربه كاربر را كاهش مي دهد و فرمت محتوا را تثبيت مي كند تا اينكه عملكرد بهتري براي جستجوگران داشته باشد.

ارتقاي محتوا باعث بهبود محتواي واقعي در صفحه و رشد برند تجاري و مرتبط كردن برند تجاري شما با موضوع يا كلمه كليدي مي شود. چرا اين اتفاق مي افتد؟ خوب، چون لينك ها به تنهايي براي پيشرفت امروز كافي نيستند. آنها هنوز يك عامل رتبه بندي قدرتمند هستند. ما قطعا نمي توانيم آنها را به طور كامل ناديده بگيريم.

اما اگر مي خواهيد به صفحات با رتبه بندي بالاتر تبديل شويد ، اين نوع سرمايه گذاري ها بسيار ساده تر و سودمندتر‌ند.

تاكتيك هاي قديمي سئو

تاكتيك هاي قديمي سئو 5: دغدغه محل قرارگيري كلمات كليدي در برچسب ها  يا مناطق خاص

خوب، شماره پنج. آخرين مورد، دغدغه محل قرارگيري كلمات كليدي در برچسب ها و مناطق خاص است. به عنوان مثال، صرف زمان و انرژي كافي براي حصول اطمينان از H1 و H2، برچسب هاي عنوان كه مي تواند شامل كلمات كليدي باشد، حصول اطمينان از اينكه URL شامل كلمات كليدي در فرمت دقيقي است كه شما با خط فاصله مي‌واهيد، تكرار متن به ميزان معين در محتوا و حصول اطمينان از اينكه سرفصل ها و عناوين داراي ساختارهاي خاصي هستند.

چرا اين تاكتيك ها كار نمي كنند

اين بدان معنا نيست كه كار نمي كند و اين تاكتيك ها قديمي سئو هستند. مطمئنا يك حداقلي وجود دارد. ما هم از كلمه كليدي خود در عنوان استفاده كرده‌ايم. ما قطعا آن را در عناوين نيز مي‌خواهيم. اگر اين در يك برچسب H1 نيست، من فكر مي‌كنم مي‌توانيم با اين روش نيز ادامه دهيم. من فكر مي‌كنم كه كاملا خوب است. به جاي آن من از شما مي خواهم به جاي اين وسواس براي تكميل اين برچسب ها، آخرين 0.01٪ از ارزش را به كلمات كليدي و موضوعات مرتبط اختصاص دهيد، مطمئن شويد كه محتواي اصلي از موضوعات استفاده كرده و آنها را توضيح مي‌دهد، منظور من موضوعات، كلمات و عباراتي است كه گوگل آنها را مربوط به يك موضوع خاص مي‌داند.

مثال مورد علاقه من رتبه بندي”محلات نيويورك” است در حالي كه شما صفحه‌اي داريد كه كلمه بروكلين يا منهتن يا برانكس يا كوئينز يا استاتن آيلند را شامل نمي شود، شانس رتبه بندي شما خيلي بالا نخواهد بود، و از همه بدتر، شما مي توانيد تمام لينك ها و كلمات كليدي مناسب را با هدف قرار دادن در H1 خود بدست بياوريد، اما اگر شما از اين شرايط محلي و پيراموني كه گوگل به وضوح مي تواند با موضوع يا درخواست جستجو مرتبط كند استفاده نمي‌كنيد، شما احتمالا در رتبه بندي قرار نمي‌گيريد.

آن را با دغدغه كلمات كليدي و موضوعات مرتبط جايگزين كنيد

مهم نيست كه شما سعي در رتبه بندي چه چيزي داريد. من اهميتي نمي دهم كه آن كفش هاي آبي يا ساعتهاي مردانه يا محصولات SaaS B2B است. گوگل بيشتر به اين موضوع توجه مي كند كه آيا محتواي پاسخ مشكل درخواست كننده جستجو را حل مي‌كند يا خير. موضوعات مرتبط، كلمات كليدي مرتبط با آن اغلب با پيشرفت‌هاي عالي رتبه بندي هماهنگ مي‌شوند به ويژه وقتي كه مي‌بينند افراد از آنها استفاده مي كنند.

تاكتيك هاي قديمي سئو

من چند هفته پيش با يك سئو كار صحبت كردم كه اين كار را انجام مي داد. آنها فقط در سايت خود حسابرسي مي‌كردند و به دنبال 5 تا 10 كلمه بودند كه احساس مي‌كردند آنها را در محتواي خود از قلم انداخته اند، آنها را به طرزي هوشمندانه به محتواي خود اضافه مي‌كردند به نحوي كه واقعا توصيفي و مفيد باشند، و سپس مشاهده مي‌كردند كه رتبه بندي‌ها بدون هيچ اقدام اضافي رشد مي‌كنند، بدون هيچ كار ديگري! خيلي خيلي تاثير گذار است.

برخي از اين تاكتيك هاي قديمي سئو را در نظر بگيريد و آنها را كنار گذاشته يا با برخي از اين موارد مدرن جايگزين كنيد و ببينيد كه چگونه نتايج شما بهتر خواهند شد. منتظر نظرات شما در مورد ديگر تاكتيك هاي قديمي سئو در بخش نظرات هستيم. هفته آينده  يك قسمت ديگر از سئوشنبه را  در خدمت شما خواهيم بود. مراقب خودتان باشيد!


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۴:۲۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

امتياز كيفيت در تبليغات گوگل يا همان Quality Score چيست؟

تبليغات در گوگل

در اين مقاله قصد دارم  Quality Score يا امتياز كيفيت را كاملا توضيح دهم و تأثير آن بر كيفيت تبليغات گوگل را بررسي كنم. هر جا نامي از Quality Score مي‌برم منظورم همان سيستم امتياز دهي گوگل به عبارت شما است كه در ترجمه فارسي آن را امتياز كيفيت ترجمه مي‌كنم؛ اين مفهوم با رتبه بندي موقعيت آگهي شما را در نمايش آن تعيين مي‌شود.

مفاهيمي و پرسش‌هايي  كه در اين مقاله بررسي مي‌شود عبارت‌اند از:

 • Quality Scoreيا امتياز كيفيت دقيقا چيست؟
 • امتياز كيفيت شما به چه عامل‌هايي بستگي دارد؟
 • مزيت‌هاي بهبود دادن Quality Score چيست؟
 • Quality Score را چطور افزايش دهيد؟
 • امتياز كيفيت پايين از كجا سرچشمه مي‌گيرد.

Quality Score امتياز كيفيت

Quality Score يا امتياز كيفيت دقيقا چيست؟

كاربرد Quality Score  در رتبه بندي گوگل براي تعيين كيفيت و سازگاري كلمات كليدي وب سايت شما در تبليغات كليكي است. اين امتياز در تعيين هزينه به ازاي هر كليك (CPC) استفاده مي‌شود و با بالاترين پيشنهاد  مالي شما با در نظر گرفتن امتياز كيفيت چند برابر مي‌شود تا رتبه آگهي‌تان را در فرايند مزايده آگهي تعيين كند.

اگر مي‌خواهيد در زمينه تبليغات كليكي تبحر پيدا كنيد، بايد دركي مناسب از مفهوم  امتياز كيفيت داشته باشيد. دليلش هم اين است كه كيفيت عبارات ، بر روي هزينه و قدرت نفوذ كمپين‌هاي تبليغاتي تأثير زيادي دارد. همان‌طور كه اعتبار مالي شما در يك بانك يا مؤسسه مالي مي‌تواند بر واجد شرايط بودن يا نبودن شما براي دريافت وام و ميزان سود دريافتي اثر بگذارد، Quality Score گوگل نيز بر نحوه عملكرد تبليغات كليكي و ميزان پرداختي شما به ازاي هر كليك، اثر مستقيم دارد.

  امتياز كيفيت شما به چند عامل بستگي دارد، از جمله:

 • نرخ كليك شما (CTR) .
 • مرتبط بودن هر كلمه كليدي نسبت به گروه آگهي خودش.
 • كيفيت صفحه مورد نظر تبليغاتي و مرتبط بودن آن.
 • مرتبط بودن متن آگهي شما.
 • پيشينه عملكرد حساب AdWords شما.

هيچ كس (البته به نظر من به جز كارمندان گوگل) دقيقا نمي‌داند كه هر كدام از اين عوامل، چطور بر الگوريتم امتياز كيفيت اثر مي‌گذارد، اما اين را مي‌دانم كه نرخ كليك مهم‌ترين عامل است. وقتي افراد بيشتري كه آگهي شما را مي‌بينند بر روي آن كليك كنند، اين نشانه‌اي محكم و خوب براي گوگل است كه آگهي شما مرتبط بوده و براي كاربران مفيد است.

بر اين اساس، گوگل پاداش‌هاي زير را  براي شما در نظر مي‌گيرد:

 • رتبه‌بندي بالاتر آگهي
 • هزينه پايين‌تر آگهي

البته كليك‌هاي نابجا يا همان كليك‌هاي غير‌واقعي بر روي اين مسئله به صورت موقت تأثير مي‌گذارد، ولي به مرور زمان، گوگل مشكل را برطرف مي‌كند.

Quality Score امتياز كيفيت

مزيت‌هاي بهبود دادن  Quality Score

قبل از خواندن اين پاراگراف بايد مختصري درباره هزينه تبديل يا cpc (غير مجاز مي باشدt per conversion)  توضيح بدهم. اين عبارت در سيستم تبليغات در گوگل به اين معني است كه وقتي مخاطبي پس از كليك بر روي آگهي شما وارد وب سايت يا صفحه مورد نظرتان مي‌شود، كاري همانند ثبت نام يا خريد بر روي سايت شما انجام دهد و گوگل با استفاده از كدهاي خود كه بر روي سايت‌تان نصب شده قادر به ارائه گزارش هزينه تبليغاتي توسط اين سيستم است.

[براي آن كه cpc را بهتر بشناسيد حتما مقاله گوگل ادوردز چگونه كار مي كند نوين ماركتينگ را بخوانيد]

با ارزيابي هزاران حساب تبليغات كليكي گوگل، اكنون تقريبا مي‌دانم كه امتياز كيفيت با ميزان موفقيت تبليغات كليكي شما رابطه مستقيم دارد. با بهينه سازي Quality Score ، خودتان را براي بازگشت سرمايه بيشتر (ROI) آماده كنيد. دليلش هم اين است كه “Quality Score” بالاتر با هزينه به ازاي يك ثبت نام يا عمل ديگر”غير مجاز مي باشدt per conversion” كمتر مرتبط است.

هزينه به ازاي يك ثبت نام با هزينه به ازاي كليك فرق مي‌كند. هزينه به ازاي ثبت نام در مورد ميزان پرداختي شما به ازاي هر كليك نيست، بلكه به اين اشاره دارد كه وقتي مخاطب شما بر روي وب سايتتان عملي را انجام مي‌دهد چقدر بايد پرداخت كنيد، حال اين عمل مي‌تواند ثبت نام در يك قسمت رايگان سايتتان باشد يا خريد يك محصول از آن. از آنجايي كه هر كليك، به خريد يا ثبت نام منتج نمي‌شود، هزينه به ازاي ثبت نام معمولا بيشتر از هزينه به ازاي كليك است.

خوشبختانه امتياز كيفيت بالا هم هزينه به ازاي كليك و هم هزينه به ازاي ثبت نام را كاهش مي‌دهد.

به ياد داشته باشيد كه  Quality Score، روشي است كه گوگل از طريق آن مشخص مي‌كند تبليغات كليكي شما، نياز‌هاي مشتري‌هاي احتمالي‌تان را برآورده مي‌كند. هر چه در برآورده كردن اين نيازهاي احتمالي بهتر عمل كنيد، گوگل هزينه كمتري از شما براي تبليغات كليكي مي‌گيرد.

Quality Score امتياز كيفيت 

Quality Score را چطور افزايش دهيد؟

از آنجايي كه Quality Score تعيين مي‌كند تبليغات شما كجا و چقدر نشان داده شوند، بسيار مهم است كه رتبه خودتان را با كار مداوم بر روي اكانت گوگل افزايش دهيد. با متمركز كردن تلاشتان بر چند قسمت كليدي مي‌توانيد به اين مورد دست يابيد:

 • جستجو و انتخاب كلمه كليدي: كلمات كليدي جديد و مرتبط پيدا كرده و به كمپين‌تان اضافه كنيد؛ مانند عبارات طولاني كه مي‌توانند ترافيك كلي‌تان را نيز افزايش دهند.
 • سازماندهي كلمات كليدي: كلمات كليديتان را در گروه‌هاي ثابت و سازمان يافته تقسيم كنيد كه ارتباطشان با كمپين‌هاي تبليغاتي‌تان مؤثرتر باشد.
 • پالايش متن آگهي: يك كپي از تبليغات كليكي‌تان را آزمايش كنيد. كپي‌اي كه بيشتر مورد هدف گروه‌هاي آگهي‌تان است. تبليغات مؤثرتر، نرخ كليك بالاتر مي گيرند؛ اين يكي از بهترين راه‌ها براي بهبود امتياز كيفيت است.
 • بهينه سازي صفحات مورد نظر وب سايتتان: پيگيري و بهينه‌سازي صفحات سايت بهترين راه براي ايجاد صفحاتي است كه به طور مستقيم به گروه‌هاي آگهي‌تان مرتبط مي‌شود و يك تجربه منسجم را از كلمات كليدي گرفته تا تبديل، براي بازديد كننده‌ها فراهم مي‌كند.
 • اضافه كردن كلمات كليدي منفي: به طور مداوم عبارات جستجوي نامربوطي را كه بودجه‌تان را هدر مي‌دهند، جستجو، شناسايي و حذف كنيد.

همان‌طور كه مي‌بينيد، Quality Score در درجه اول مرتبط بودن را اندازه گيري مي‌كند. پس براي بهبود Quality Score كلمات كليدي، بايد ساختار كمپين‌هاي تبليغات كليكي خود را به گروه‌هاي كلمات كليدي كوچك، به خوبي سازمان يافته و پيوسته تبديل كنيد. سازمان دهي و انتخاب كلمات كليدي بهتر نيز به طور طبيعي كيفيت و ويژگي تبليغات و محتواي وب سايت شما را بهبود داده، به شما اين امكان را مي‌دهد كه دقيقا مخاطباني را هدف قرار دهيد كه به احتمال زياد خدمات شما را جستجو مي‌كنند.

امتياز كيفيت پايين از كجا سرچشمه مي‌گيرد

Quality Score كم، در درجه اول ناشي از عدم ارتباط بين كلمات كليدي، گروه آگهي، متن آگهي، و محتواي صفحه فرود است. امتياز كيفيت بالا به طور طبيعي زماني به وجود مي آيد كه يك حساب AdWords شامل كلمات كليدي سازمان يافته در گروه كلمات كليدي مناسب، متن آگهي‌هاي منطبق با گروه‌هاي آگهي خاص و صفحات وب سايت مرتبط با پيشنهاد متن آگهي باشد.

Quality Score امتياز كيفيت

گراف ميزان تقريبي اثربخشي عناصر سازنده Quality Score يا امتياز كيفيت

اگرچه هيچ پاسخ صحيح و آساني براي بهبود فرمول امتياز كيفيت شما وجود ندارد، اما توجه دقيق به مرتبط بودن تا حد زيادي امتياز شما را افزايش مي‌دهد و شايد يك مشاور و متخصص بازاريابي با تجربه بتواند، تحولي در Quality Score شما ايجاد كرده تا هزينه‌هاي شما را كاهش و بهره‌وري آگهي را افزايش دهد.

در اين مقاله با برخي مفاهيم سئو (SEO) نيز آشنا شده‌ايد در نوين ماركتينگ مقاله‌هاي بسيار مهمي براي سئو نوشته مي‌شود.

[از شما دعوت مي كنم به بخش مقاله‌هاي سئوي نوين ماركتينگ هم سري بزنيد]


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳:۲۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

محتوا براي پاسخ به كاربران


محتوا

اگر به دنبال روشي سريع در تهيه‌ محتوا براي دستيابي به اسنيپت‌ هاي ويژه هستيد، اين مقاله مناسب شما نيست، اما اگر به دنبال جديدترين نتايج و تاكتيكي هوشمندانه براي افزايش شانس به دست آوردن يك اسنيپت هستيد، مطمئناً در جاي درستي هستيد.

محتوا در فارسي منجر به دريافت اسنيپت نميشود.  اين موضوع را ما در زبانهاي با خط مشابه مانند عربي هم تست كردهايم و در آن زبانها هم اسنيپت براي مطالب به دست نميآيد. اگر در اين زبانها موردي خلاف اين موضوع ديديد ما را در بخش كامنتها در جريان بگذاريد.  اما محتوايي كه در جهت به دست آوردن اسنيپتها نوشته شود ويژگيهايي دارد كه مي تواند هر خوانندهاي را به سرعت جذب آن محتوا توليد شده كند. از اين رو نوين ماركتينگ اين مطلب را از وبسايت ماز ترجمه كرده است و در اختيار شما قرار ميدهد. اين موضوع براي ما يك هدف است كه محتوا بايد براي مخاطب باشد نه موتورهاي جستجو از اين رو فارغ از اين كه نتيجه نهايي چه مي شود ميتوانيد از اين مطلب نوين ماركتينگ برداشت بسيار قوي انجام دهيد. 

مشابه روزنامه نگاران، روش هرم معكوس نوشتن، كمك بزرگي براي توليد محتوايي بين‌المللي، متقاعد كننده و قدرتمند است كه مي‌تواند رتبه‌ي شما را براي جستجوي عبارات مختلف افزايش داده و به طور همزمان بيش از يك اسنيپت را به ارمغان بياورد.

در اين مقاله دكتر پِته (Pete) اين روش را به شما مي‌آموزد.

سلام، هواداران سايت ماز، دكتر پته اينجاست. من پژوهشگر بخش تجارت در ماز هستم. ما در يكي دو سال گذشته در پست‌هاي وبلاگي و البته درباره‌ اسنيپت‌هاي ويژه صحبت كرده‌ايم.

اسنيپت‌هاي ويژه گونه‌اي از پاسخ‌ها است كه نكات اصلي را در خود دارند. يك جعبه‌ پاسخ ساده كه در ادامه‌ آن هم متن و هم لينك مربوطه را خواهيد ديد. در چند هفته‌ قبل، بريتني چند مقاله‌ي عالي با عنوان‌هاي “چگونه درباره‌ي اسنيپت‌هاي ويژه تحقيق كنيم و چگونه به دنبال سؤالي خوب براي پاسخ دادن باشيد” نوشته است. براي خواندن اين مقالات مي‌توانيد به وبسايت ماز رجوع كنيد اما من مي‌خواهم درباره‌ي چيزهايي با شما صحبت كنم كه تا به حال زياد مورد بحث قرار نگرفته است.

چگونه براي گرفتن پاسخي مناسب از نظر رتبه و بازديد كننده، محتوا بنويسيم؟

روش هرم معكوس براي نوشتن محتوا

براي من، به عنوان كسي كه در بازار محتوا مشغول فعاليت است و دلش نمي‌خواهد به ترفندهاي توليد محتوا فكر كند، نوشتن اين مطلب سخت است. از اين مي‌ترسم كه به كاربران ترفندهايي را آموزش دهم كه با آن محتوا ضعيف و كم ارزش بنويسند. اما تكنيكي وجود دارد كه به نظر من براي اسنيپت‌هاي ويژه بسيار كاربردي است و آن نوشتن به صورت سوال و پاسخ است. اين روش از دنياي روزنامه نگاران مي‌آيد و همين موضوع عامل اعتماد بيشتر به آن است. بنابراين امروز در اين باره با شما صحبت مي‌كنم. اين ترفند هرم معكوس ناميده مي‌شود.

 1. با عنوان مطلب شروع كنيد

اين مورد مشابه اين مثال است: زماني كه شما، به عنوان يك خبرنگار، داستاني را مي‌نويسيد، با اصل مطلب شروع مي‌كنيد. شما اصل موضوع را معرفي مي‌كنيد. اين خارق العاده است كه شما داستاني با عنوان «پنگوئن‌ها از بانكي سرقت كردند» داريد كه مي‌تواند داستاني قدرتمند شود و مي‌خواهيم اصل مطلب درست پيش روي شما باشد. پنگوئن‌ها از يك بانك دزدي كرده‌اند، اين همه چيزي است كه لازم داريد بدانيد. چيزهايي در رابطه با اين عنوان و حقيقتي كه منجر به چاپ آن شده است، عاملي براي خريد هر روزنامه‌اي است. ما اشتراك روزنامه را نداشتيم ولي آن را مي‌خريم. مطمئنا در دنياي وب، بايد به سرعت توجه مخاطب را جلب كنيد. بايد آن‌ها را به سايت بياوريد. بايد مطلبي با چنين عنواني داشته باشيد.

محتوا

 1. وارد جزييات شويد

هدايت درست عنوان مطلب باعث مي‌شود كه مخاطبان به داخل سايت بيايند و با بررسي كردن معلوم مي‌شود توجهشان به مطلب جلب مي‌شود يا نه. در هرم معكوس، محتوا را به بخش‌هاي كوچك‌تر تبديل مي‌كنيد. سپس وارد جزئيات مي‌شويد. در مثال سرقت از بانك پنگوئن‌ها؛ محتوا شما بايد درباره تعداد پنگوئن‌هايي كه در آنجا بودند؛ از چه بانكي سرقت كردند و چه مقدار پول به سرقت بردند؛ صحبت كند.

 1. به پس زمينه موضوع بپردازيد

پس از آن بايد به پس زمينه‌ي موضوع برسيد. در اين مورد بايد درباره‌ تاريخچه‌ خلاف‌هاي پنگوئن‌ها در امريكا؛ ارتباط پنگوئن‌ها با مافيا؛ اطلاعاتي درباره‌ فرهنگ پنگوئن‌ها و برنامه‌اي كه براي برخورد با آن داريم؛ بنويسيد. سپس بايد وارد حدس و گمان شويد و مواردي كه به عنوان يك متخصص مي‌دانيد را به محتوا خود بيفزاييد.

چگونه پاسخ‌گويي به سؤالات در محتوا براي سئو مفيد خواهد بود؟

چگونه پاسخ‌گويي به سؤالات در موضوع سئو مفيد خواهد بود؟ با توجه به اصل موضوع پاسخ دهيد، جزئيات و داده‌ها را بگوييد، سپس سؤال‌هاي مرتبط را پاسخ دهيد.

كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد اين است كه در عنوان پاسخ، اصل مطلب را بنويسيد. اگر كسي از شما سوالي بپرسد، آن اسنيپت را خواهيد داشت، پس به سرعت پاسخ آن را خلاصه نويسي كنيد. آن‌ها چيزي را كه مي‌خواهند بدانند را بگوييد، سپس به جزئيات بپردازيد و سپس اطلاعات جزئي تر را بياوريد. چيزهايي كه به شما اعتبار مي‌دهند و مهارت شما را نشان مي‌دهند را به متن بيفزاييد. پس از آن مي‌توانيد درباره پس‌زمينه‌ موضوع بنويسيد.

اما به نظر من آن چيزي كه براي پاسخ‌ها جذاب است، و كمي جلوتر درباره آن خواهم گفت، سخن گفتن از يك سوال بسيار بزرگ و مهم است. همين موضوع دنباله‌هاي بسياري براي شما خواهد داشت. كاربراني كه جذب شده‌اند مي‌خواهند درباره‌ دنباله‌هاي آن بدانند. پس ادامه بدهيد و آن‌ها را هم پاسخ دهيد.

اگر يك اسنيپت ويژه را به دست بياورم، كاربران روي پاسخ من كليك مي‌كنند؟ آيا بايد همه چيز را بگوييم؟

به نظر من اين ترسي است كه همه‌ي ما داريم. اگر ما پاسخي را بنويسيم و گوگل آن را در جعبه‌اي بگذارد چه مي‌شود؟ اين سوال است و عبارت جستجو شده و جعبه، پاسخ را نشان مي‌دهد. آيا كاربران كليك مي‌كنند؟ چه اتفاقي مي‌افتد؟ آيا بايد همه چيز را بگوييم؟ به نظر من، بله، و براي اين جواب چند دليل دارم.

از سوال‌هايي كه به راحتي قابل پاسخگويي هستند، بپرهيزيد.

نخست، از شما مي‌خواهم كه محتاط باشيد. شما معمولاً به دنبال پاسخ سوال‌هايي نيستيد كه بسيار راحت قابل پاسخ‌گويي‌اند. ما همين حالا اين مورد را در نمودار آگاهي ديده‌ايم. گوگل چيزهايي درباره‌ي زمان، تاريخ، واقعيتي درباره‌ي يك نفر و هر چيزي كه در نمودار آگاهي مي‌آيد، مي‌گويد. «قد آبراهام لينكلن چقدر بود؟» اين سوال به خوبي پاسخ داده شده و چنين جواب‌هايي به راحتي قابل پاسخ‌گويي است. پس سوال هاي محتواي شما براي توضيح واضحات نيست

به سوال‌هاي چگونگي انجام يك كار با پس‌زمينه‌ي قوي پاسخ دهيد.

شما وقتي كاربران را جذب مي‌كنيد كه به سوالاتي براي پاسخ گفتن به چگونگي و چرايي انجام كاري بپردازيد.اين سوالات بايد پس‌زمينه‌ي محتوايي قدرتمندي داشته باشند تا كاربران را جذب كنند. در اين موارد، فكر مي‌كنم كه نبايد از گفتن همه چيز ترسي داشته باشيد و به شما مي‌گويم چرا. اين مورد بيشتر از نظر تجربه‌ي كاربري مهم است. اگر كسي سوالي بپرسد و سرخط كوتاهي از پاسخ شما را ببيند و پاسخ شما قابل اعتماد باشد، روي سايت شما كليك خواهد كرد.

«گفتن همه چيز» يك پاسخ خوب اعتبار شما را مي سازد و بازديدكنندگان با كيفيتي را به ارمغان مي‌آورد.

در اينجا پنگوئن را خواهيد داشت، غرق در پول نقد، كه به دنبال روش‌هايي براي خرج كردن پولش است. ما درباره‌ي روشي كه او پول را به دست آورده است نگران نيستيم. نمي‌دانيم و مهم نيست. پس از آن كاربر روي لينك شما كليك مي‌كند. شما نام تجاري خود را مي‌دانيد و اميدواريد كه حرفه‌اي باشد، كاربر دوباره سوال و جواب شما را مي‌بيند.

دادن يك «دنباله» به جستجو كننده براي وي  اعتمادساز است

اگر به نظر شما اين مورد تكراري است، فكر مي‌كنم كه نكته‌ي خوب اين مورد اين است كه به كاربر چيزي را مي‌دهيد كه دنباله مي‌ناميم. او مي‌تواند ببيند كه «اين همان صفحه‌اي است كه مي‌خواستم روي آن كليك كنم. كاملاً مربوط به موضوع است. من در جاي درستي هستم.» پس از آن بايد به جزئيات پرداخته و پس از آن داده‌ها و دنبال‌هايي كه اعتبار متن را نشان مي‌دهند و دنبال كردنشان ميزان مهارت شما را به نمايش مي‌گذارد را به وي بدهيد.

كساني كه به دنبال پاسخ‌هاي ساده هستند، از جمله بازديد كنندگاني نيستند كه قابل بازگشت باشند

فكر مي‌كنم كه نكته‌ خوب در اين مورد اين است كه ما از دادن هر اطلاعاتي به بازديدكنندگان مي‌ترسيم، زيرا ممكن است كسي بر روي آن كليك نكند. اما كساني كه فقط پاسخ را مي‌خواهند و كليك مي‌كنند،  كاربران بازگشت پذيري نيستند. آن‌ها بازديد كنندگان با كيفيتي نيستند. اما كساني كه مطلب را مي‌بينند، به دنبال اعتبار آن هستند و مي‌خواهند كه مطالب بيشتري بخوانند، بازديدكنندگان با كيفيتي‌اند. اين افراد كساني هستند كه پولشان را به شما خواهند داد.

پس به نظر من نبايد از آن‌ها بترسيد. جواب‌هاي ساده را بيان نكنيد. اگر در كار دادن پاسخ‌هاي ساده هستيد، صادقانه مي‌گويم، همين حالا هم به دردسر افتاده‌ايد. اين كار موضوعي سخت است. به كاربران چيزي را بگوييد كه آن‌ها را به سمت پاسخ‌هاي مورد نظر آنها راهنمايي كرده و اطلاعات بيشتري به آن‌ها بدهد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۷:۰۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ايجاد تجربه كاربري بهتر براي مشتريان

آيا به تجربه كاربري مشتريان پس از انجام خريد توجه مي‌كنيد؟ استفاده از روش‌هاي قديمي نظير خبرنامه‌ها، فاكتورهاي فروش و ايميل‌هاي فروش بسيار ساده است، اما براي ايجاد يك تجربه كاربري منحصر به‌فرد براي مشتريان كه آن‌ها را طرفدار نام تجاري شما كند، بايد سطحي فراتر از اين موارد را از خود نشان دهيد. در اين مقاله، سه نكته‌ي اساسي كاربردي كه از همين امروز براي بهبود تجربه كاربري مشتريان و تبديل آن‌ها به مشتري دائمي مي‌توانيد استفاده كنيد را بيان مي‌كنيم.

مقاله‌اي كه در پي مي‌خوانيد توسط دانا دي‌توماسو مدير فروش وب سايت ماز نوشته شده است ما در نوين ماركتينگ به روز ترين منابع ديجيتال ماركتينگ را براي متخصصان اين زمينه ترجمه كرده و منتشر مي كنيم براي اين كه پكيج كاملي از اين راه حل هاي به روز و بسيار پيشرفته را داشته باشيد با دپارتمان ماركتينگ نوين ماركتينگ تماس بگيريد.

سلام، من دانا دي‌توماسو، مدير و همكار بخش فروش در شركت Moz هستم و امروز با شما درباره‌ي بهبود تجربه كاربري مشتريان صحبت خواهم كرد. من هم مي‌دانم كه بخش اعظم شغل ما در بازار، جذب مشتري بيشتر و افزايش تعداد خريداران است، اما چرا كسي نمي‌تواند همه‌ي خريداران را به خود جذب كند.

 

تجربه كاربري

تجربه كاربري معمول مشتريان

در واقعيت اما، بخش ديگر شغل ما، حصول اطمينان از رضايت خريداران و مراقبت از آن‌ها پس از تبديل شدن به مشتري است. اين موضوع زماني اهميت بيشتري مي‌يابد كه كسب و كار شما فاقد بخش حمايت از مشتريان باشد. اگر شما بخش حمايت از مشتريان داريد، واقعا بايد با نحوه‌ي كار آن‌ها آشنا شويد، زيرا چيزي كه به صورت معمول پس از انجام خريد توسط مشتري رخ مي‌دهد، فقط ارسال نظرسنجي‌ها است.

– نظرسنجي‌ها

«كار ما چطور بود؟ به ما از 1 تا 10 امتياز بدهيد.» سؤالي كه مقياس وسيعي دارد و عملا بي فايده است. امتياز شما، 4، 6 يا 8 است. اين امتياز چه تغيير مهمي در كار شما ايجاد مي‌كند، اصلا كاربران آن را چگونه انتخاب كرده‌اند؟

– فاكتورهاي فروش

فاكتورها بسيار مهم به نظر مي‌رسند چراكه كاربران را از وضعيت حسابشان آگاه مي‌كنند، خصوصا اگر شما محصولي بزرگ و گران را بفروشيد يا در كسب و كارهاي نرم افزاري فعال باشيد. اما گاهي اوقات اين فاكتورها به نوعي غيرشخصي، عجيب و نه چندان خوب است.

– خبرنامه‌ها

ممكن است كه شما يك خبرنامه داشته باشيد. خيلي عالي است. اما آيا خبرنامه‌ي شما بر فروش متمركز است؟ اين يكي از مواردي است كه خيلي مشاهده مي‌شود. براي مثال، اگر كسي روي لينكي در خبرنامه‌ براي ورود به وبسايت شما كليك كند، مثلا براي ديدن يك مقاله‌ي وبلاگي، پس از آن با يك پنجره‌ي خيلي بزرگ ثبت نام براي خريد يك محصول مواجه خواهد شد. بسيار خوب، كاربر همين حالا هم مشتري شما است، بنابراين نبايد اين پنجره را هيچ‌وقت ببينيد.

چيزي كه در برخي از سايت‌ها نظير Help Scout مي‌بينيم، گونه‌اي ديگر و البته عالي از اين مورد است. آن‌ها يك پارامتر خاص را در آخر تمامي نشاني‌هاي اينترنتي به كار رفته در خبرنامه اعمال كرده‌اند كه از نمايش هرگونه پنجره‌ي اضافي براي ثبت نام جلوگيري مي‌كند. دليل آن هم واضح است، كساني كه عضو خبرنامه هستند، قبلا در سايت ثبت نام كرده‌اند و نيازي به دعوت مجدد وجود ندارد. در واقع دعوت مجدد مشتريان به عضويت در خبرنامه، به نوعي تخريب تجربه كاربري آن‌ها است.

مقاله مرتبط: گرايش‌هاي طراحي وب ۲۰۱۸: راهنماي كامل براي طراحان

– ايميل‌هاي فروش

آخرين مورد، ايميل‌هاي فروش است. اين ايميل‌ها موضوع مورد علاقه‌ي من هستند. اگر از سامانه‌هاي خودكار بازاريابي بر پايه‌ي حساب كاربري به جاي سامانه‌هاي خودكار بازاريابي بر پايه‌ي اشخاص استفاده مي‌كنيد، بايستي از ارسال اين ايميل‌ها جلوگيري كنيد.

من چنين وضعيتي را زماني تجربه كردم كه مشتري يك شركت ميزباني سايت بودم. تمامي مشتريان ما، با نام من در اين سايت عضو شده بودند، پس از آن كه يكي از توسعه دهندگان ما حساب كاربري جديدي را براي دسترسي به برخي از موارد سرويس ميزبان، ايجاد كرد؛ ارسال ايميل‌هاي فروش به سرعت و بدون در نظر گرفتن اين مورد كه هر دوي ما از يك دامنه استفاده مي‌كنيم، آغاز شد. قاعدتاً آن‌ها نبايد به همكار ما براي خريد سرويس فشار مي‌آوردند چون ما سرويس را پيش از آن خريداري كرده بوديم. اين موضوع بارها و بارها براي ما تكرار شده است.

در نتيجه شما بايد مطمئن شويد كه براي مشتريان يا كاربراني كه در يك شركت كار مي‌كنند ايميل تبليغاتي ارسال نكنيد. اين مورد نيز يك تجربه كاربري ناخوشايند است و اين طور به نظر مي‌رسد كه شما از همه چيز بي خبر هستيد. اين كار باعث كاهش و حتي از بين رفتن اعتماد مشتريان خواهد شد.

تجربه كاربري

نكاتي براي بهبود تجربه كاربري مشتريان

در مقابل، به مواردي كه مي‌توانيد براي بهبود تجربه كاربري مشتريان انجام دهيد مي‌پردازيم. منظور من نكاتي به جز تصحيح مواردي است كه به خوبي كار نمي‌كنند. چند موضوع ديگر هم وجود دارد كه با انجام آن‌ها به مشتريان خود نشان مي‌دهيد كه براي شما مهم هستند و به نگه داشتن آن‌ها و فروش محصول به آن‌ها براي هميشه اعتقاد داريد.

1. دنبال كردن آن‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي

اولين مورد، دنبال كردن آن‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي است. ابزار مورد علاقه‌ي من براي اين كار FullContact است. شما مي‌توانيد نشاني ايميل هركسي را در اين برنامه وارد كنيد و نرم افزار در پاسخ تمامي حساب‌هاي كاربري آن‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي مختلف را نمايش مي‌دهد. پس از آن، مثلاً به توييتر برويد و حساب كاربري همه‌ي مشتريان خود را دنبال كنيد. يا حتي اگر به دنبال كردن آن‌ها علاقه نداريد، فهرستي از آن‌ها را تهيه كنيد، فهرستي مخفي از نشاني شبكه‌هاي اجتماعي مورد استفاده‌ي مشتريان.

يكي از شركت‌هايي كه اين مورد را به خوبي در پيش گرفته است، InVision است. اين شركت نرم افزاري دارد كه امكان اشتراك گذاري نمونه‌هاي اوليه، خصوصا نمونه‌هاي اوليه‌ي طراحي را به مشتريان ارائه مي‌دهد. بنابراين آن‌ها يك وبلاگ دارند كه در آن تعداد زيادي محتواي بسيار كاربردي وجود دارد. آن‌ها به وضوح به مشتريان خود توجه مي‌كنند و چيزهايي كه كاربران به اشتراك مي‌گذارند را در توليد محتواي وبلاگي خود در نظر مي‌گيرند. پس از آن با استفاده از سؤالاتي كه مي‌پرسند، به چگونگي كمك به مشتريان از طريق چيزهايي كه به اشتراك گذاشته‌اند پرداخته و آن را اعمال مي‌كنند.

همچنين از مشاهده‌ي اشارات (منشن‌ها) بدون نام تجاري هم اطمينان حاصل كنيد. مشاهده و رصد مطالب فهرست خاصي از كاربراني كه براي مثال «من از (نام محصول شما) متنفر هستم» را توييت كرده‌اند، كار سختي نيست. شما مي‌توانيد با برقراري ارتباط با فرد و بيان اينكه اين نكته كه مشكل آن‌ها يك مورد خاص بوده، از تخريب محصولتان جلوگيري كنيد. ارسال پيام‌هايي نظير «شما فقط يك تجربه كاربري ناخوشايند با محصول ما داشته‌ايد، بياييد به دنبال راهي باشيم كه آن را رفع كنيم» يا «سلام، ما فعاليت شما در توييتر را مشاهده كرديم و راهكارهايي براي رفع مشكل را به شما ارائه مي‌كنيم» نيز روشي مناسب است.

شايد به نظر كمي خسته كننده باشد اما اين ايده كه با دنبال كردن كاربران در توييتر و مشاهده‌ اشارات بدون نام تجاري آن‌ها، شما مي‌توانيد يك مشتري عصباني يا يك مشتري فعلي كه قصد ترك شما را دارد، را از تصميمش منصرف كرده و بازگردانيد، بسيار مفيد است. زيرا نگه داشتن مشتري فعلي روشي ارزان‌تر از جذب يك مشتري جديد است.

2. نظارت پس از فروش براي بهبود تجربه كاربري

مورد بعدي، نظارت پس از فروش است. كاري كه من مي‌كنم ساخت يك مشتري فرض است كه از سايت خريد مي‌كند. اگر بخش‌هاي فروش متفاوتي در سايت داريد، مشتري يكي از اين بخش‌ها را به عنوان مشتري فرضي در نظر بگيريد. طبق روند معمول مشتري شما بايستي همه‌ ايميل‌ها، فاكتورها و هر چيزي كه پس از فروش به يك مشتري معمولي بخش مورد نظر ارسال مي‌شود را دريافت كند.

پس از آن حساب كاربري مورد نظر را بررسي كنيد. آيا كار شما عالي بوده است يا برعكس، براي مشتري مزاحمت ايجاد كرده‌ايد؟ آيا به جز ارسال فاكتورها در طول سال هيچ خبري از شما نبوده و پس از يك سال ناگهان درخواست تمديد قرارداد را ارسال كرده‌ايد؟ مكالمه‌ي انجام شده بين شما و مشتريتان چگونه بوده است؟ واقعا بايد به اين مورد توجه خاصي داشته باشيد. بسته به سازمان شما، بايد به مشتريان نشان دهيد كه چنين اتفاقي نيفتاده و شما واقعا مي‌خواهيد ارتباطي دائمي و پويا با آن‌ها داشته باشيد.

  بنابراين شما بايستي از مناسب بودن نحوه‌ي رفتار خود با مشتري اطمينان حاصل كرده و درست مثل رفتار مناسبي كه با مشتري فرضي داريد، با آن‌ها خوب رفتار كنيد. سعي كنيد كه همه‌ي مشتري‌ها از خدمات يكساني برخوردار باشند و هر چيزي كه براي يك مشتري ارائه مي‌شود براي سايرين هم در دسترس باشد. اين مورد بسيار كاربردي و مهم است.

3. محتواي بهتر

مورد سوم، محتواي بهتر است. به نظر من در حالت كلي، هر سازماني بايد محتواي متنوع‌تري نسبت به آنچه همين حالا ارائه مي‌دهد، به كاربران هديه دهد.

در حال حاضر، همواره تمركز خاصي بر توليد محتواي جديد داريم و بر آن تأكيد مي‌كنيم. در حالي كه واقعيت اين است كه برخي از بهترين و كاراترين مطالب ما، محتواي قديمي ما هستند و شايد بد نباشد كه به آن‌ها باز گرديم و آن‌ها را به روز رساني كنيم. آنچه كه ما دوست داريم به كاربران معرفي كنيم، مدل تشويقي مايكروسافت است. آن‌ها روشي خاص براي تشويق كاركنان خود دارند كه نه تنها شامل اهداي هداياي جديد، بلكه اهداي چيزهاي قديمي نيز مي‌شود. روش كار آن‌ها به شكلي است كه 33٪ از آنچه اهدا مي‌شود چيزي است كه فرد دريافت كننده شخصاً در توليد آن فعاليت داشته است.

ممكن است كه مورد تشويقي، حتي يك محتواي جديد باشد، بنابراين محتوا بايد به گونه‌اي باشد كه 33٪ آن شامل چيزي است كه فرد پيش از آن به اشتراك گذاشته است. تصوير كنيد كه مثلاً يكي از كاربران شما موضوعي بسيار كاربردي را به اشتراك گذاشته است. خيلي عالي است. براي اين كار بايد به او پاداشي بدهيد. بايستي به اين فكر كنيد كه چه چيزي را با مشتريان خود به اشتراك بگذاريد و اين كار چگونه مي‌تواند تشويق كننده باشد. حتي اگر خودتان شخصا چيزي ننويسيد، مي‌توانيد از مسابقات استفاده كنيد و يا آن را در خبرنامه‌ خود منتشر كنيد.

چطور مي‌توانيد به آن مشتريان ارزش دهيد؟ 33٪ سوم چيزي است كه آن‌ها از ديگران به اشتراك گذاشته‌اند. آيا راهي وجود دارد كه صداي ديگران را در سازمان خود تشديد كرده و كاري كنيد كه محتواي آن‌ها منتشر شود؟ قطعا در بازاريابي و خصوصا در سازمان‌هاي بزرگ و حتي در سئو ، امكان عدم ارتباط ميان شما و كساني كه به آن‌ها حقوق مي‌دهيد وجود دارد، هميشه اتفاقات جالبي در سازمان در حال رخ دادن است كه بايد از آن‌ها آگاه شويد.

كار مهمي كه شما مي‌توانيد براي بهبود تجربه كاربري انجام دهيد صحبت درباره‌ي چيزهايي است كه ديگران توليد كرده‌اند، شايد لازم باشد كه آن را به مطلبي تبديل كنيد كه به سادگي در شبكه‌هاي اجتماعي قابل اشتراك باشد يا اينكه لازم شود كه آن را به يك پست وبلاگي، ويدئو يا هر چيز ديگري كه براي شما جواب مي‌دهد تبديل كنيد. سپس به اين فكر كنيد كه چگونه آن را منتشر كرده و به دست مشتريان برسانيد، زيرا موضوع فقط رساندن پيام نيست، بلكه مشتري مورد نظر بايد ديده شود.

تجربه كاربري

آن‌ها بايد انواع پيام‌هاي منتشر شده در سازمان شما را مشاهده كنند، زيرا زماني كه يك مشتري به شما پول مي‌دهد، فقط به دليل عالي بودن پيام‌هاي تبليغاتي شما نيست. بلكه به دليل چيزي است كه شما به او ارائه مي‌دهيد. بنابراين با تجديد پيوند خود با مشتريان از طريق محتوايي كه توليد مي‌كنيد، چيزي كه به اشتراك مي‌گذاريد، آنچه كه در مطالب منتشر شده‌ي ديگران مي‌يابيد، چيزي كه با مشتريان به اشتراك مي‌گذاريد و به طور كلي هر آنچه كه منتشر مي‌كنيد، قادر خواهيد بود كه رابطه‌ي خود را با مشتريان تعميق كنيد. به اين ترتيب آن‌ها از يك مشتري معمولي و عادي، به طرفدار دو آتشه‌ي شما تبديل شده و در كنار شما خواهند ماند. باقي ماندن آن‌ها نه تنها باعث افزايش فروش شما مي‌شود، بلكه هزينه‌ي شما را نيز كاهش مي‌دهد، زيرا هزينه‌ي نگه داشتن يك مشتري از به دست آوردن يك مشتري جديد بسيار كمتر است. از سويي ديگر آن‌ها افراد را به شما ارجاع مي‌دهند، كاري كه از خريد تعداد زيادي تبليغ، صرف هزينه‌هاي بالا براي بهبود سايت و سئو ، بسيار ارزان‌تر است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۴۴:۱۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

درباره شناسايي بهترين كلمات كليدي بيشتر بدانيد

كلمات كليدي

امتياز كيفيت به شما كمك مي‌كند در جستجوهاي بيشتري ديده شويد. در سطح كلمات كليدي، ابزارهاي اندازه گيري عالي وجود دارد. اين به شما كمك مي‌كند كه آيا كلمات كليدي شما مرتبط است يا نه. اهداف شما چقدر اهميت دارد و با چه نرخي مخاطبان بر روي تبليغات كليك مي‌كنند. اگر هر چه اين 3 فاكتور مهم شما در مسير درست هدايت شوند، شما CPC هاي (هزينه براي هر كليك) كمتري داريد و كمپين جستجوي پولي موفق‌تري خواهيد داشت.

متاسفانه، بهينه سازي سايت زمان‌بر است، هدف هاي تبليغاتي چرخش‌هاي بي‌پاياني دارند و انتظار مي‌رود بهبود CTR انرژي زيادي از شما بگيرد. به طور متوسط ​​ شما نمي‌توانيد در عرض يك شب امتياز كيفيت بالايي را كسب كنيد. چنين امتيازهايي اگر هم به دست آيند پايدار نخواهند بود.

با توجه به اين واقعيت ناخوشايند، هنگامي كه حرف از بهينه‌سازي فوري به ميان مي‌آيد، شما در شرايط دشواري قرار مي‌گيريد. مگر اين كه فقط بر روي نرخ كليك ياCTR  تمركز كنيد.

امروز، من قصد دارم به شما نشان دهم چگونه مي‌توانيد كلمات كليدي با ارزش بالا را شناسايي كرده و CTR بالا را در حساب كاربري AdWords و فراتر از آن  به دست آوريد.

اين چه معنايي دارد؟

آيا تمام CTR هاي بالا خوب نيستند؟

در ادامه متوجه خواهيد شد…

چرا CTR براي موفقيت AdWords اهميت دارد؟

از آنجا كه CTR نشان دهنده درصد افرادي است كه آگهي شما را مشاهده مي‌كنند (نرخ مشاهده impression) و سپس بر روي آن (تبليغات) كليك مي‌كنند. اين فرمول چيزي شبيه به اين است:

(كل كليك ها بر روي تبليغات) / (كل نمايش) = نرخ كليك (CTR)

 

اگر كسي بر روي يكي از تبليغات شما كليك كند، آن تبليغات تنها يك قدم به رسيدن به هدف خود نزديكتر مي‌شوند. به عنوان مثال، در اينجا

كلمات كليدي

اقدام مطلوب تكميل عملكرد AdWords اين صفحه است. “اقدام” مي‌تواند يك خريد، يك تماس تلفني، پركردن يك فرم باشد: هر چيزي كه نشان دهنده ارزش محتواي شما در تجارت و كمپين AdWords است.

با ايجاد تبليغات در صفحه وبسايت با استفاده از يك كلمه كليدي و تمايل به جستجو، شما افزايشي در امتياز كيفيت و كاهش در CPC (هزينه در برابر هر كليك) دريافت خواهيد كرد. به همين دليل، دستيابي به نرخ بالاي كليك (CTR) براي موفقيت PPC ضروري است.

با اين حال، “بالا بودن” يك مفهوم نسبي است. در تحقيق ما، متوسط ​​CTR جستجو در شبكه  AdWords 1.9 درصد است. اما به طور كلي ميزان نرخ كليك خوب در حدود 4 تا 5٪  است. اين آمار را وب سايت ورداستريم با بررسي هزاران تبليغ كليكي در صنايع مختلف به دست آورده مقاله مربوط به اين آمار را به زودي در بلاگ نوين ماركتينگ منتشر مي‌كنيم.

اگر هدف از يك جستجو از جانب هر دو روش تبليغاتي يعني جستجوي كليكي و صفحه فرود تأمين شود، شما به فروش و رهبري بازار دست پيدا  مي‌كنيد. ارزش بالا اينگونه تعريف مي‌شود.

در روي ديگر سكه، اگر شما يك كلمه كليدي با CTR بالا را پيدا كنيد، اما نرخ تبديل مناسبي دريافت نكنيد قطعا در جايي مرتكب اشتباه شده‌ايد. شما يك پيشنهاد سازگار با تمايل افراد را ايجاد نكرده‌ايد يا صفحه اصلي شما يك نقطه اصطكاك است؛ همچنين مي‌تواند به اين معني باشد كه شما در كل، كلمات كليدي اشتباهي را مورد هدف قرار داده‌ايد.

قبل از اينكه ما به رفع مشكل حساب كاربري با CTR بالاي شما بپردازيم كه كلمات كليدي را به موفقيت تبديل نمي‌كند، اجازه دهيد ظرفيت‌هاي شما را كشف كنيم.

شناسايي كلمات كليدي با كيفيت بالا، با نرخ تبديل (CTR) بالا در حساب كاربري AdWords شما

يافتن باارزش‌ترين كلمات كليدي حساب كاربري شما مي‌تواند به آساني با استفاده از فيلترهاي شخصي انجام شود.

اول، شما بايد درك درستي از عمل‌كرد خود داشته باشيد. براي اكثر حساب‌هاي كاربري، 30 روز زمان مناسبي خواهد بود. از آنجا، وارد رابط كاربري AdWords خود شويد، به نوار ابزار كلمات كليدي برويد، روي دكمه «ستون‌ها» كليك كنيد و «اصلاح ستونها» را  برگزيند.

كلمات كليديهنگامي كه شما وارد ستون رابط كاربري مشتري شديد، زمينه مشاهده آن را به صورت زير تغيير دهيد (توجه داشته باشيد كه مهم‌ترين ستون‌ها مربوط به CTR و نرخ تبديل است. اگر مي‌خواهيد، مي‌توانيد اطلاعات ديگر را حذف و اضافه كنيد.

كلمات كليدي

هنگامي كه ستون‌هاي شما به درستي مرتب شدند، آنها را با فشار دادن دكمه “Apply” فعال كنيد .

اينجا جايي است كه ممكن است كمي باعث ارتقاي شما شود. حالا كه ترتيب ستون‌هاي خود را مرتب كرده و اطلاعات را دسته‌بندي كرديد، زمان آن است كه فيلترهاي با ارزش و با CTR بالاي خود را نيز ايجاد كنيد كه به شكل زير خواهد بود:

كلمات كليدي

چرا براساس اين پارامترها فيلتر مي‌كنيد؟ بياييد آن را به قسمت هاي كوچك‌تر تقسيم كنيم

 • CTR بيشتر از ميانگين حساب، يكي از دو زمينه مهمي است كه بايد در فيلتر شما لحاظ شود. براي تعيين اعتبار متوسط ​​CTR حساب كاربري‌تان، به سادگي رديف خاكستري تيره در بالاي صفحه را مشاهده كنيد. اين رقم احتمالا كمي پايين خواهد بود، اما به شما اين امكان را مي‌دهد كه حجم بالاي از داده‌ها را فيلتر كنيد.
 • نرخ تبديل: بيشتر از متوسط حساب به شما ​​كمك خواهد كرد تا كلمات كليدي كه در حال حاضر استفاده مي‌كنيد را از كلمات كليدي كه واقعا به آن نياز داريد جدا كنيد. بخش‌هايي با CTR بالا و نرخ هزينه پايين پول سازند. هنگامي كه كاراكترهاي برتر خود را پيدا كرديد، اين قسمت را معكوس كنيد و از تغييرات آن بر روي فيلتر مشابه استفاده كنيد تا نقاط با ارزش خود را پيدا كنيد.
 • هزينه / تبديل كم‌تر از CPA هدفگذاري شده شما: اين مرتبط با پارامتر نرخ تبديل است و الزاما براي حساب‌هاي كاربري كوچك مورد نياز نيست. اگر شما بر روي صدها كلمه كليدي تمركز كرده ايد و يك CPA هدفگذاري شده براي تبديل نهايي در ذهن خود داريد، اين به ارتقاي شما كمك خواهد كرد.
 • ميزان نمايش (Impressions) در فيلتر كردن بسيار حائز اهميت است. اگر يك كلمه كليدي CTR و نرخ تبديل 100 درصدي داشته باشد و فقط 2 نمايش داشته باشد، احتمالا به لحاظ آماري ناچيز است. براي حساب‌هاي كاربري كوچك‌تر، مي‌توانيد از 100 نمايش به عنوان نقطه شروع استفاده كنيد. اگر شما با يك حساب كاربري قدرتمند كار مي‌كنيد، از اعدادي استفاده كنيد كه به لحاظ محتوايي، منطقي به نظر مي‌رسند. هنگامي كه پارامترهاي فيلتر خود را ايجاد كرديد، نام آن را ” كلمات كليدي با ارزش” بگذاريد و لطفا، لطفا، لطفا آن را ذخيره كنيد. اين به شما اين امكان را مي‌دهد كه بدون هيچ زحمتي هميشه به با ارزش ترين كلمات كليدي حساب كاربري خود دسترسي داشته باشيد.

حالا، به جاي اينكه مجبور به گشتن در كل حساب كاربري خود باشيد، با يك مجموعه داده‌هاي واجد شرايط، كار مي‌كنيد. از آنجا، شما مي‌توانيد شروع به كشف كلمات كليدي جديد كنيد كه نشان دهنده بالاترين عمل‌كردند و قفل‌هاي زيادي را در مسير موفقيت به روي شما باز مي‌كنند. شما همچنين مي‌توانيد يك نقطه پرش براي بهينه سازي به دست آوريد: كلمات كليدي با CTR بالا و نرخ تبديل پايين.

با كلمات كليدي CTR بالا و نرخ تبديل پايين، چه كار مي توان كرد؟

اگر يك كلمه كليدي، كليك‌هاي زيادي دريافت مي‌كند اما منجر به فروش و درآمدزايي براي نام تجاري و غيره نمي‌شود، پس نرخ بالاي كليك براي آن كلمه براي تجارت شما بد است. دليل اين موضوع نيز روشن است:

 • شما براي هر كليك هزينه مي‌كنيد.
 • تعداد زياد كليك‌ها باعث مي‌شود تا هزينه‌هاي تبليغات افزايش يابد.
 • هزينه‌هاي تبليغاتي بر روي كلمات كليدي با نرخ تبديل كم، باعث هدر رفتن سرمايه شما مي‌شود بي‌آنكه سودي براي تجارت شما دربرداشته باشد.

اين كلمات كليدي كم بازده اساسا از كلمات كليدي با كارايي بالاي شما سرقت مي‌كنند و شما از بودجه محدودتان براي اقدامات بدون منفعت استفاده مي‌كنيد. خوشبختانه، اقداماتي براي از بين بردن كامل اين تاثيرات منفي وجود دارد.

بهينه سازي صفحات فرود

بهترين نقطه شروع براي تعيين اينكه كدام‌يك از صفحات بيشترين تاثير را در بهبود نرخ تبديل كلمات كليدي شما دارد، وضعيت امتياز كيفيت صفحات است.  اين پاپ آپ به شكل زير است:

كلمات كليدياين پاپ اپ به شما خواهد گفت كه آيا مشكل شما مربوط به صفحه فرود است يا نه. اما هر چند مشكلات مربوط به صفحات فرود مي‌توانند زمانبر باشند، آنها نسبتا ساده هستند.

 

اولين چيزي كه به هنگام بهينه‌سازي صفحات وب خود بايد بررسي كنيد، سر تيترهاي آن است. يك سرتيتر قوي كه مربوط به كلمه كليدي و محتواي تبليغات شما است، مي‌تواند نظر بازديدكنندگان شما را جلب كند (همچنين باعث بهبود امتياز كيفيت آن‌ها مي‌شود). شما همچنين مي توانيد از ابزار Google PageSpeed ​​استفاده كنيد تا ببينيد آيا مشكل شما مربوط به زمان بارگذاري است. صفحه وبي كه بيش از 3 ثانيه طول مي‌كشد تا بارگذاري شود، براي هر هدفي بي‌فايده خواهد بود. اين صفحه به ايران خدمات نميدهد و واضح است كه بايد با فيلتر شكن بازش كنيد. 

از اين نقطه به بعد، طراحي تميز و جذاب است كه قابل اعتماد و حرفه‌اي بودن شما را به رخ مي‌كشد  همين طور اين طراحي بايد با برند شما سازگار باشد. بعد از اين بهينه‌سازي‌ها يك كلمه كليدي با نرخ كليك بالا به حساب AdWords  خود اضافه كنيد.

هدف و پيشنهاد RLSA

بخشي از مشكل شما با CTR بالا و نرخ تبديل پايين مي‌تواند به سبب چشم انداز مخاطبان شما باشد كه آيا براي آنها منطقي است با صفحه شما تعامل برقرار كنند؟  آيا آنها اصلا بر روي كلمات كليدي شما كليك نخواهند كرد؟ اينجا جايي است كه RLSA و هدف گذاري ايفاي نقش مي‌كند.

به طور معمول، RLSA براي تنظيم تقاضا در شبكه جستجو از طريق قدرت بازاريابي مجدد تعريف شده است. اين زماني اتفاق مي‌افتد كه تبليغ كنندگان فقط از تابع “صرفا تقاضا” استفاده مي‌كنند. RLSA همچنين داراي گزينه اي به نام “هدف و ارائه پيشنهاد” است كه اجازه مي‌دهد تا شما تبليغات خود را به جستجوگراني ارائه دهيد كه عضو ليست‌هاي بازاريابي خاصي هستند.

RLSA چگونه به شما كمك مي‌كند؟ سوال خوبي است!

اگر شما يك كلمه كليدي با CTR بالا و نرخ تبديل پايين داشته باشيد، مخاطبان تبليغات شما تنها محدود به كساني مي‌شوند كه از قبل از سايت شما بازديد كرده‌اند. اين باعث كاهش بازديدكنندگان جديد مي‌شود كه با فضاي سايت شما ناآشنايند و مخاطبان شما محدود به افرادي مي‌شود كه با برند شما آشنا و آماده اقدام‌اند.

كلمات كليدي

خوب است كه كمي بيخيال باشيم

در برخي موارد، بدون توجه به آنچه شما انجام مي‌دهيد، يك كلمه كليدي به تنهايي باعث موفقيت نمي‌شود. اگر از تمام گزينه‌هاي بهينه سازي خود استفاده كرده‌ايد، كلمه كليدي را فراموش كنيد و بعدا دوباره به آن بازگرديد. در عوض تلاش‌هاي خود را معطوف زمينه‌هايي كنيد كه مي‌توانيد تغييرات مثبت را در آنها ايجاد كنيد.

پيدا كردن كلمات كليدي با CTR  بالاي بيشتر

هنگامي كه كلمات كليدي با CTR و نرخ تبديل بالاي خود (MVP) را شناسايي كرديد و آنهايي را كه نياز داشتيد بهينه سازي كرديد، وقت آن است كه فرصت‌هاي جديد را كشف كنيد. بهترين نقطه براي شروع اين كار گزارش كوئري‌هاي شما است.

فهرست كلمات كليدي MVP خود را دانلود كنيد و گستره مربوط به يك دوره طولاني كه كلمات يكسال را شامل مي‌شود را باز كنيد. اكنون زمان بررسي فرارسيده است. فيلترهاي خود را براساس «متون كليدي» كه «شامل» بهترين و سوده‌ترين كلمات كليدي كه تا به حال داشته‌ايد، مرتب و تنظيم كنيد .

حالا، هر چند وقت يكبار اين كلمات كليدي را در اين فيلد وارد كنيد تا كلمات كليدي طولاني را كه حاوي بخشي از كلمات كليدي ارزشمند شما هستند را بيابيد. اين كار شامل كلمات با حجم بالا نمي‌شود اما موقعيت‌هايي از كلمات كليدي با ارزش فوق‌العاده را ارائه مي‌دهد كه بر روي پيشرفت‌هاي تاريخي حساب كاربري شما تأثير مي‌گذارد.

نتيجه گيري

انتخاب كلمات كليدي درست بسيار مهم است براي اين كار هميشه نيازمند سعي و خطا هستيم اما اكر در اين راه از يك آژانس ديجيتال ماركتينگ كمك بگيريم سرمايه خود را كمتر به هدر دارده‌ايم كمپين‌هاي موفق هر آژانس ديجيتال ماركتينگ مي‌تواند رزومه مناسبي براي آنها باشد. حتما از آژانس ديجيتال ماركتينگ خود نمونه هاي موفق كمپين هاي PPC را بخواهيد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۴:۳۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي ابزارهاي Ahrefs كه براي سئوي حرفه‌اي به آن نياز داريد

ابزارهای Ahrefs

اگر در دنياي سئو مشغول فعاليت هستيد؛ حتما مزايا و ضرورت استفاده از سرويس‌هاي آنلاين براي بررسي فاكتورهاي مختلف مرتبط با سئوي سايت را مي‌دانيد. در اين زمينه نيز سرويس‌هاي متعددي به وجود آمده‌اند. در اين مقاله مي‌خواهيم يكي از بهترين و مطرح‌ترين سرويس‌هاي مرتبط با بررسي سئوي سايت را به شما معرفي مي‌كنيم. ابزارهاي Ahrefs سرويسي است كه علي‌رغم هزينه بالا، به دليل اطلاعات دقيق و ازشمندي كه ارائه مي‌دهد؛ به شدت ارزش امتحان كردن دارد. ناگفته نماند كه ما نيز در دپارتمان سئوي نوين ماركتينگ، از اين ابزار براي تحليل داده‌هاي وب‌سايت مشتريان خود استفاده مي‌كنيم.

ابزارهاي Ahrefs را دقيق‌تر بشناسيد

وب‌سايت Ahrefs جايي است كه شما مي‌توانيد خدمات اين سرويس را مشاهده كنيد. البته براي استفاده از آن‌ها بايد در اين سايت ثبت‌نام كنيد.

Ahrefs

به زبان ساده ابزارهاي Ahrefs سرويسي براي رشد جستجوي ترافيك شما از طريق بررسي وضعيت سئوي وب‌سايت شما و رقباي‌تان است. با استفاده از ابزارهاي Ahrefs مي‌توانيد رشد ترافيك، لينك‌هاي دريافتي و… وب‌سايت خود را به دقت بررسي كنيد. اين سرويس به شما كمك مي‌كند تا كشف كنيد كه چرا رقباي شما در رتبه بهتري از شما قرار دارند؛ و راه حل پيشي گرفتن از آن‌ها چيست.

Ahrefs شش ابزار اصلي دارد كه در اين مقاله به معرفي امكانات و روش كار آن‌ها مي‌پردازيم.

 1. ابزار تحليل رقبا Competitive Analysis
 2. ابزار جستجوي كلمات كليدي Keyword Research
 3. ابزار جستجوي بكلينك‌ها Backlink Research
 4. ابزار بررسي محتوا Content Research
 5. ابزار بررسي رتبه سايت‌ها Rank Tracking
 6. ابزار نظارت بر وب‌سايت Web Monitoring

ابزار تحليل رقبا Competitive Analysis

اين ابزار بخشي از ابزار Site Explore است؛ كه به شما اجازه مي‌دهد به بررسي وضعيت ترافيك وب‌سايت (به تفكيك ترافيك طبيعي و ترافيك دريافتي از تبليغات در گوگل) و بكلينك‌هاي خارجي آن بپردازيد. از اين ابزار مي‌توان براي سايت خود و سايت‌هاي رقبا استفاده كنيد.

Ahrefs

ابزار تحليل ترافيك وب‌سايت كمك مي‌كند تا بدانيد سايت شما و رقباي‌تان چقدر بازديد داريد.

همچنين ابزار بررسي بكلينك‌هاي خارجي كمك مي‌كند تا لينك‌هاي دريافتي سايت خود و رقبا را به دقت بررسي كنيد. اين ابزار اطلاعات زيادي در اختيار شما قرار مي‌دهد. از جمله اين اطلاعات مي‌توان به آدرس صفحه دريافت لينك، فالو يا نوفالو بودن، كلمه كليدي، نوع و كيفيت بكلينك اشاره كرد.

در عمل اين ابزار علاوه بر مزاياي مختلفي كه دارد؛ امكان بسيار خوبي براي پيدا كردن بهترين صفحات وب براي ساخت بكلينك است.

ابزار جستجوي كلمات كليدي Keyword Research

ساده‌ترين ويژگي اين ابزار آن است كه به شما اجازه مي‌دهد وضعيت رتبه‌بندي يكي كلمه كليدي را از نظر سختي و آساني بررسي كنيد. فاكتورهاي مختلفي در اين بخش مطرح مي‌شود كه به شما كمك مي‌كند بدانيد يك كلمه كليدي چقدر جستجو مي‌شود، چه رقبايي نتايج ابتدايي جستجو را به خود اختصاص داده‌اند و سختي رسيدن به رتبه‌هاي برتر جستجو چقدر است.

Ahrefs

جالب است بدانيد كه پايگاه‌هاي داده ابزارهاي Ahrefs بيش از 3 ميليارد كلمه كليدي را مورد بررسي قرار داده‌اند و اين پايگاه داده را به طور مرتب آپديت مي‌كنند. در نتيجه اطلاعات جامعي از آن كلمه كليدي را در اختيار شما قرار مي‌دهند. همچنين يكي از ويژگي‌هاي مفيد اين سرويس اين است كه با توجه به پايگاه داده گسترده خود، پيشنهادات مرتبط جالبي را با توجه به كلمه كليدي مدنظر شما ارائه مي‌دهد. پيشنهادي كه مي‌تواند در تصميم‌گيري براي انتخاب بهترين كلمات كليدي بسيار موثر باشد.

اين ابزار مي‌تواند روندهاي جستجو را در بازه‌هاي زماني مختلف به شما نشان دهد. اين ويژگي ديدگاهي عالي در مورد رفتار جستجوگرها به شما ارائه مي‌دهد. همچنين Ahrefs شايد تنها ابزاري باشد كه ميزان كليك روي هر نتيجه، نرخ بازگشت كاربر و جستجوي دوباره آن كلمه كليدي و مواردي از اين دست را نيز به شما ارائه مي‌دهد.

ديگر امكان مفيد اين ابزار توانايي بررسي رتبه صفحات وب‌سايت شما و رقباي‌‌تان در كلمات كليدي مد نظر است. اين امكان يك ويژگي عالي دارد كه مي‌تواند تاريخچه رتبه را نيز در نتايج جستجو نمايش دهد.

در نهايت در اين بخش مي‌توانيد تاريخچه جستجوهاي خود براي سنجش كلمات كليدي را نيز ذخيره كنيد.

ابزار جستجوي بكلينك‌ها Backlink Research

اين ابزار نيز بخشي از ابزار Site Explore است؛ كه به شما كمك مي‌كند لينك‌هاي دريافتي خود و رقباي‌تان را به دقت بررسي كنيد. در واقع اين ابزار بخشي از ابزار تحليل رقبا است كه به صورت تخصصي به بررسي موضوع بكلينك‌هاي دريافتي مي‌پردازد.

Ahrefs

جالب است بدانيد كه سرويس Ahrefs طي هر 24 ساعت حدود 4 ميليارد صفحه وب را بررسي مي‌كند؛ تا بتواند اطلاعات خود را هر 15 دقيقه يك بار به‌روز كند. اين كار عظيم با داشتن بيش از 38 هزار هسته سي پي يو در هزاران سرور اين سرويس، فراهم شده است.

پيشنهاد مي‌كنم هر آدرس اينترنتي را كه مهم است به اين ابزار بسپاريد و تمام پيوندهاي آن‌را به همراه اكثر معيارهاي مهم سئو درباره آن دريافت كنيد.

گزارش‌هاي پيشرفته اين بخش، از جمله تقسيم‌بندي لينك‌هاي دريافتي به گروه‌هاي مختلف بر اساس ويژگي‌هاي مختلف و استفاده از فيلترهاي دستي به شما اجازه مي‌دهد اطلاعات عميق‌تري درباره اين پيوندها به دست آوريد.

ابزار بررسي محتوا Content Research

ابزار بررسي محتواي Ahrefs به شما كمك مي‌كند محتواهاي با كيفيت را براي يكي كلمه كليدي مشخص پيدا كنيد. اين ابزار با استفاده از ميزان اشتراك‌گذاري يك محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي، ميزان لينك‌هاي دريافتي و ميزان دريافت كليك از جستجوي ارگانيك، به رده‌بندي انواع محتوا مي‌پردازد.

Ahrefs

در واقع اين ابزار يك ابزار ويژه براي مديران، توليدكنندگان و بازاريابان محتواست. اين ابزار به آن‌ها كمك مي‌كند كه بدانند چه محتواهايي در يك موضوع خاص، نزد كاربران محبوب‌تر هستند. اين محبوبيت همان‌طور كه گفته شد بر اساس ميزان مورد توجه قرار گرفتن محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي مختلف و ميزان لينك دريافتي از سايت‌هاي ديگر بررسي مي‌شود.

به هر حال يك نويسنده حرفه‌اي به خوبي مي‌داند كه مشاهده و بررسي بهترين مقالات در يك موضوع خاص، چقدر مي‌تواند در نوشتن يك متن جديد درباره آن موضوع كمك‌كننده باشد.

ابزار بررسي رتبه سايت‌ها Rank Tracking

اين ابزار قديمي‌ترين ابزار وب‌سايت Ahrefs است كه در طول زمان تكامل يافته است. از اين رو از بخش‌هاي ريز و درشت بسياري برخوردار است. اما به زبان ساده وظيفه اين ابزار نظارت بر رتبه‌بندي‌هاي سايت شما در طول دوره‌هاي زماني مختلف و مقايسه عملكرد شما با رقبا است.

Ahrefs

اين ابزار رتبه‌بندي‌هاي شما را در گوگل به طور مرتب بررسي كرده و گزارش‌هاي تحليلي و منظم را به ايميل شما ارسال مي‌كند.

ارائه رتبه شما در كلمات كليدي مختلف بر اساس موبايل و دسكتاپ در بيش از 170 كشور، ويژگي خاصي است كه فقط اين سرويس در اختيار شما مي‌گذارد.

در واقع اين ابزار ارائه‌دهنده تجسمي دقيق از روند پيشرفت سئوي وب‌سايت شما خواهد بود. به كمك رابط گرافيكي اين ابزار مي‌توانيد به خوبي روند تغييرات در ترافيك، ميانگين موقعيت كلمات كليدي در نتايج جستجوي گوگل، Featured SERP سايت و تعداد و وضعيت هركدام و… را به خوبي در طول زمان بررسي كنيد.

يكي از ويژگي‌هاي جالب اين ابزار تقسيم‌بندي و توزيع موقعيت صفحات شما در نتايج جستجوي گوگل است. اين تحليل به شما مي‌گويد چند درصد از صفحات شما در رتبه‌هاي 1 تا 3، چند درصد در رتبه‌هاي 4 تا 10، 11 تا 50 و 51 تا 100 است.

در اين ابزار Ahrefs مي‌توانيد به طور اختصاصي براي هر كلمه كليدي خاص به بررسي ميزان ترافيك و جزئيات آن بپردازيد.

هم‌چنين اگر وب‌سايت شما داراي Featured SERP باشد، مي‌توانيد آمار ترافيك و جزئيات آن را براي 13 ويژگي زير نيز دريافت كنيد (منظور از Featured SERP نمايش نتايج به شكلي ويژه و متفاوت با شكل نمايش نتايج به صورت سنتي در گوگل است.):

 1. Featured snippet
 2. Site links
 3. Top stories
 4. Image pack
 5. Thumbnails
 6. Adwords top
 7. Adwords bottom
 8. Shopping results
 9. Knowledge card
 10. Knowledge panel
 11. Videos
 12. Tweets box
 13. People also ask

با استفاده از اين ويژگي و در صورت استفاده از اين شكل كدها براي نمايش ويژه نتايج وب‌سايت خود در گوگل، مي‌توانيد تحليل‌هاي مختلفي را از عملكرد هركدام از آن‌ها از نظر ميزان ترافيك و… به دست آوريد.

ويژگي ديگر ابزار بررسي رتبه سايت‌ها در Ahrefs توانايي مقايسه 5 سايت از رقبا است. Ahrefs در سه حوزه كليدي رتبه‌بندي پيشرفت، ميزان ترافيك جستجو و Featured SERP ها، گزارش‌هاي خوبي از مقايسه شما با رقباي‌تان توليد مي‌كند.

ابزار زنگ هشدار Alerts

اين ابزار آخرين سرويس از مجموعه ابزارهاي Ahrefs است؛ و همانطور كه از نامش پيداست ابزاري براي اعلام هشدار بر اساس تغييرات رخ داده روي لينك‌هاي خارجي سايت شما است.

هر زماني كه شما يا رقباي شما يك لينك جديد دريافت كرده يا يك لينك شما شكسته مي‌شود؛ ايميل هشدار دريافت مي‌كنيد. اين روش يك راه عالي براي پيگيري بكلينك‌هاي ساخته شده و دريافتي است؛ كه طي مرور زمان دچار مشكل نشوند.

در اين قسمت هم‌چنين مي‌توانيد براي موارد ديگري مثل منشن‌هايي كه در سايت شما و رقبا به يك كلمه كليدي زده مي‌شود؛ زنگ هشدار تعريف كنيد.

چرا بايد ابزارهاي Ahrefs و موارد مشابه را بشناسيم؟

استفاده از سرويس‌هايي مشابه Ahrefs با توجه به قيمت برابري دلار و ريال هزينه‌هاي زيادي دارد. در نتيجه بسياري از مديران سايت‌ها را از خود فراري مي‌دهد. هرچند اگر يك بار تجربه استفاده از آن‌ها را داشته باشيد؛ به ارزشمندي شگفت‌انگيز آن پي مي‌بريد.

آشنايي با اين ابزار و ساير ابزارهاي مشابه كمك مي‌كند ديد بهتري به موضوعات پر اهميت سئو داشته باشيد. سئو اگرچه فرآيندي نسبتا ساده است؛ اما نيازمند نظمي مثال زدني و توانايي تفكر همه‌جانبه است. از اين رو در پروژه‌هاي بزرگ و حساس، كنترل همه موارد از عهده نيروي انساني خارج است. اين‌جاست كه سرويس‌هاي مبتني بر سئو قدرت خود را نشان مي‌دهند.

ما در نوين ماركتينگ از سرويس‌هاي آنلاين متعددي براي بهبود فرآيند سئوي وب‌سايت مشتريان خود استفاده مي‌كنيم؛ كه يكي از آن‌ها را نيز در اين مقاله به شما معرفي كرديم.

تلاش من بر اين است كه ساير سرويس‌هاي بين‌المللي و مطرح در زمينه ديجيتال ماركتينگ و سئو را به مرور به شما معرفي كنم. خوشحال مي‌شوم اگر تجربه استفاده از Ahrefs و ساير سرويس‌هاي سئو را داشته‌ايد؛ تجربه خود را با ما در ميان بگذاريد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۱:۲۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ترفندهاي بهبود امتياز كيفيت در گوگل ادوردز

تبليغ در گوگل

هميشه گفته‌ايم و اين بار هم مي‌گوييم كه امتياز كيفيت گوگل بسيار حائز اهميت است. اين امتياز باعث كاهش هزينه‌هاي شما به ازاي هر كليك مي‌شود. هزينه‌هاي شما را به ازاي هر عمل كاربر كاهش مي‌دهد.

رتبه تبليغ در گوگل شما را بهبود مي‌بخشد و به طور خلاصه امتياز كيفيت بالا، همبستگي زيادي با موفقيت حساب كاربري شما دارد. پس با بررسي اين ترفند گوگل ادوردز همراه ما باشيد.

چگونه مي‌توانيم اين امتياز كيفيت بالا را بدست بياوريم؟

به جاي اينكه يك ليست معمولي از نكات را ارائه دهيم، بياييد يك نگاه دقيق به يك حساب كاربري گوگل ادوردز واقعي داشته باشيم كه نمرات فوق العاده با كيفيتي بدست آورده است و بررسي كنيم كه چگونه به اين جايگاه دست يافته است.

 

اين گونه حساب هاي كاربري با امتياز كيفت بسيار بالا بيشتر توسط گوگل پارتنر پريميرهايي مانند نوين ماركتينگ ساخته مي‌شود شما نيز مي‌توانيد يكي از اين حساب ها را تجربه كنيد فقط كافي است

حساب كاربري كه مي‌خواهيم آن را بررسي كنيم متعلق به يكي از مشتريان است كه يك شركت تجاري كوچك در صنعت بيمه است. با وجود اين كه اين شركت داراي رقباي سرسختي در گوگل ادوردز است، از طريق كمپين‌هاي گوگل ادوردز خود، به سطح بسيار خوبي رسيده است. در واقع اين شركت به طور متوسط امتياز كيفت خوبي با ضريب 8.8 را دارد كه نزديك به بهترين امتيازي است كه تا به حال ديده‌ام.

اما آنها چگونه اين كار را انجام داده‌اند؟

4 ويژگي كليدي براي داشتن حساب كاربري با امتياز كيفيت بالا

ما از سطح‌بندي عملكرد گوگل ادوردز استفاده كرديم تا درك بهتري از عملكرد اين آگهي‌دهنده داشته باشيم. با استفاده از اين گزارش، ما چهار ويژگي كليدي را شناسايي كرديم كه در دستيابي به ميانگين امتياز كيفيت 8.8 تاثيرگذار بوده است.

1. نرخ كليك شگفت‌انگيز

به لحاظ تئوريك، عوامل زيادي در امتيازدهي كيفي گوگل نقش دارند، اما مهم‌ترين عامل در نرخ كليك (CTR) نرمال شده است كه عملكرد اين تبليغ‌كننده، در نمودار زير آورده شده است:

امتياز كيفيت

خط كوچك زرد رنگ، منحني معمولي را نشان مي‌دهد كه ميزان CTR را در مقابل موقعيت متوسط ??مشخص مي‌كند. نرخ كليك اين حساب كاربري بسيار بالاتر از حد متوسط ??است. آنها به طور متوسط نرخ كليكي معادل 14.06 درصد دريافت كرده‌اند. در حالي كه نرخ 2 درصد معمولا ميزان متوسط خوبي براي يك نرخ كليك مناسب در PPC است. اما آنها چگونه توانسته‌اند به نرخ كليك 14 درصدي در يك موقعيت تبليغاتي با نرخ كليك متوسط ??2.88 درصد برسند؟

بيشتر كلمات كليدي با CTR هاي 30، 40، 50 و حتي 70 درصد كلمات كليدي مرتبط به برندهاي معتبر هستند كه به طور كلي  CTR هاي بسيار بالا دارند. اما بقيه كلمات كليدي متعلق به يك برند نيستند. با اين وجود جالب است بدانيد كه حتي كلماتي با CTR صفر درصد وجود دارند كه امتياز كيفيت عالي 10 دارند. اين مسئله به اين دليل است كه CTR بالاي يك كلمه كليدي، اثر مثبتي بر امتياز كيفيت تمام كلمات كليدي يك حساب كاربري گوگل ادوردز دارد.

من اين مورد را در حساب‌هاي كاربري زيادي ديده‌ام و به همين دليل است كه هميشه توصيه مي‌كنم حداقل 15 درصد از بودجهPPC  خود را به كلمات كليدي مرتبط با برندها اختصاص دهيد.

اما در مورد بقيه كلمات كليدي در حساب كاربري چه نظري داريد؟

2. استفاده گسترده از كلمات كليدي طولاني

كلمات كليدي رقابتي تنها براي سئو و رتبه گرفتن در نتايج جستجوي ارگانيك مشكل نيستند؛ آنها همچنين در زمينه PPC نيز كلماتي سخت محسوب مي‌شوند. به خصوص در صنايعي مانند بيمه (اين صنعت در امريكا بسيار رقابتي است). بنابراين اگر شما به دنبال CTR هاي بالاييد، بايد كمي در انتخاب كلمات كليدي خود سخت‌گير باشيد. همان‌طور كه مي‌بينيد، اين آگهي دهنده درصد بالايي از كلمات كليدي خود را به كلمات كليدي طولاني اختصاص داده است.

امتياز كيفيت

كلمات كليدي طولاني عموما موثرتر هستند زيرا آنها:

 • دقيق‌تر بوده و عملكرد بهتري در بهبود كيفيت ترافيك دارند.
 • مطابقت بيشتري با انتهاي قيف خريد دارند (به نياز مخاطب نزديك‌تر هستند)، بنابراين با نرخ بالاتري تبديل مي‌شوند.
 • كمتر رقابتي هستند و به اين ترتيب هزينه به ازاي هر كليك روي آنها كمتر است.

همانطور كه گفتيم اين آگهي‌دهنده عمدتا از كلمات كليدي طولاني استفاده مي‌كند. به طوري كه فقط 1 درصد اصطلاحات آن تك كلمه‌اي هستند. اين ويژگي به احتمال زياد بخش بزرگي از دلايل موفقيت اين حساب كاربري در كسب  CTR بيشتر ??و امتياز كيفيت بالاتر است.

3. بهينه سازي متن تبليغات

همراه با انتخاب كلمات كليدي مناسب، بهبود CTR شما هم گام بزرگي از بهينه‌سازي تبليغات شما است؛ كه با استفاده از روش‌هايي مانند AB testing (تست A/B)، درج كلمات كليدي پويا و به طور كلي تكنيك‌هاي تبليغاتي كپي رايتينگ براي ايجاد تمايز بين شما و رقبايتان ممكن مي‌شود.

يكي از راه‌هاي اطمينان از اينكه تبليغات شما هدفمند است، اين است كه بيشتر از متن استفاده كنيد. حساب‌هاي كاربري گوگل ادوردز كسب و كارهاي كوچك، اغلب داراي متن‌هاي تبليغاتي كوتاه‌اند. اضافه كردن متن‌هاي تبليغاتي بيشتر فرصت‌هاي بيشتري را به شما مي‌دهد تا به جستجوگران ثابت كنيد كه شما دقيقا همان چيزي هستيد، كه آنها به دنبالش مي‌گردند.

امتياز كيفيت

آگهي‌دهنده مورد بررسي ما، تقريبا 100 متن تبليغاتي فعال داشت؛ كه براي يك حساب كاربري در اين اندازه بسيار زياد است (مقدار ميانگين نشان داده شده با نوار زرد چيزي در حدود 50 است.).

4. بالا بودن فعاليت‌هاي اختصاصي حساب‌هاي كاربري

اگر معيار بهتري براي پيش‌بيني موفقيت در گوگل ادوردز در مقايسه با امتياز كيفيت وجود داشته باشد، اين معيار فعاليت‌هاي حساب كاربري خواهد بود. اكثر حساب‌هاي كاربري تجاري كوچك اغلب به يك دليل ساده با مشكل مواجه مي‌شوند كه آن هم كم‌كاري مدير PPC است.

نظرسنجي زير را درباره ميزان فعاليت مديران PPC ببينيد:

امتياز كيفيت

اما داده‌ها نتايج ديگري را نشان مي‌دهند. با توجه به تجربه من:

 • 20 درصد مديران حساب كاربري AdWordsطي يك ماه هيچ كاري انجام نمي‌دهند.
 • فقط 10 درصد از آگهي‌دهندگان هر هفته در طول يك دوره 90 روزه به طور منظم كارهاي بهينه سازي را انجام مي‌دهند.

اما كسب و كاري كه در حال بررسي آن هستيم، در حال ورود منظم به حساب كاربري و بهبود فضاي آن است:

اين آگهي دهنده در يك دوره 90 روزه به طور منظم بر روي بهينه سازي حساب كاربري خود كار مي‌كند. اين يك عامل كليدي براي كسب امتياز كيفيت بالا و كسب نتايج جاري است.

شما با همكاري با يك همكار پريمير گوگل هميشه و هر روز يك نفر را براي بهبود امتياز كيفيت حساب ادوردز خود داريد.

با مرور تاريخچه تغييرات اين حساب كاربري، مي‌توانيم متوجه شويم كه مالك آن در طي 30 روز گذشته كارهاي زيادي از جمله موارد زير را انجام داده است:

 1. 10 متن آگهي جديد نوشته شده است
 2. 164 كليدواژه اضافه شده است
 3. 4 گروه تبليغاتي جديد ايجاد شده است

امتياز كيفيت

اين به‌روزرساني‌ها فقط يك بار انجام نشده است. شما مي‌توانيد در يك دوره 90 روزه مشاهده كنيد كه اين آگهي‌دهنده به طور مداوم مشغول بهينه سازي حساب كاربري خود بوده است. اين يك عامل كليدي براي كسب امتياز كيفيت بالا و كسب نتايج جاري است.

مزاياي بهبود امتياز كيفيت در حساب كاربري گوگل ادوردز

مشاهده كرديم كه اين حساب كاربري بر روي كاغذ عالي به نظر مي‌رسد. اما مزاياي واقعي يك كسب و كار از چنين امتياز كيفيت بالايي چيست؟ جالب است بدانيد كه اين آگهي‌دهنده خاص، قبلا در حدود هزار دلار در ماه براي PPC هزينه مي‌كرد و در حال حاضر براي به دست آوردن همان مقدار كليك ورودي، تقريبا نيمي از آن را هزينه مي‌كند. به عبارتي هزينه تبليغات كليكي گوگل براي اين شركت، تقريبا نصف ميانگين هزينه اين تبليغات در صنعت مدنظر شده است و اگر كمي اهل حساب و كتاب باشيد، اين نكته امتيازي بسيار تاثيرگذار و شگفت انگيز است.

اگر امتيازهاي كيفي شما در اين حد بالا نيست (عجيب است كه چرا اينگونه نيست)، به راحتي مي‌توانيد دليل آن را متوجه شويد. حساب كاربري خود را دوباره بررسي كنيد و متوجه شويد كه در كدام‌يك از اين بخش‌ها دچار افت شده‌ايد و بر روي آن كار كنيد.

همچنين اين وظيفه را مي‌توانيد به متخصصان تبليغات در گوگل شركت نوين ماركتينگ بسپاريد تا با خيالي آسوده به حداكثر امتياز كيفيت در كمپين‌هاي PPC خود برسيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۴:۱۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

طراحي تبليغات براي جلب احساسات كاربران و مخاطبان

پس از بررسي تعدادي از تحليلگران جست‌وجوهاي انجام شده در سايت WordStream ، نتيجه مي‌گيرم كه: تبليغات كليكي واقعا خسته كننده‌اند! از دوستان نزديكم درخواست كردم كه جست‌وجوهاي انجام شده را در چند كلمه توصيف كنند. جواب‌هاي آن‌ها شامل اين موارد بود: مرتبط با دنياي واقعي به جاي دنياي مجازي

 بي محتوا

 خشك و رسمي

 بازي با اعداد

 خسته كننده

 خفه كننده

نبايد تبليغات اينگونه باشند. بسياري از متخصصان به اين حوزه علاقه‌مندند زيرا در آن عمليات به نتيجه مطلوب منجر مي‌شود. اين موضوع مرتبط با كميت است. ما به‌عنوان متخصصان تبليغات كليكي، معمولا برروي عقيده‌ها و احساسات، پيشنهادات، تبديل‌ها و ميزان افت‌وخيز تمركز مي‌كنيم. اصولا فراموش مي‌كنيم كه ارتباط قوي و سودمندي با نيمكره راست مغزمان برقرار كنيم بخشي كه به بينش و فراست، احساسات و ذهنيت ما را مي‌سازد و در عوض خودمان را به نيمكره چپ مغز محدود كرده‌ايم  بخشي كه منطق، تجزيه و تحليل و استدلال‌هاي ما را مي‌سازد. اما موضوع غافل‌گير كننده اين است كه تبليغات كليكي ما به‌طور گسترده‌اي از تبليغات تاثيرگذار برروي احساسات بهره مي‌برند.

  چه اتفاقي رخ مي‌دهد اگر راه كاملا متفاوتي را براي دسترسي به تبليغات كليكي اعمال كنيم و متوجه شويم كه احساسات جست‌وجو كنندگان را به وجد مي‌آورد يا نه؟ آيا شما ترجيح مي‌دهيد كه بر روي تبليغي كليك كنيد كه خنده‌دار باشد و يا دست كم شما را غافلگير كند؟ يا تبليغي كه از نظر احساسي خشم شما را تحريك كند؟

  شما تا به حال به سراغ اطلاعات داخلي صدها حساب كاربري مشتريان رفته‌‌ايد و  سعي كرده‌ايد ۴ احساس كليدي و مهم كه به‌ طور خاصي در كليك‌ها و تبديل‌ها كارايي دارند را پيدا كنيد؟ طي چند ماه اخير نمونه‌اي از آگهي‌ها در بخش‌هاي مختلف و صنايع گوناگون را بررسي كردم كه از ۴ احساس به طور پيوسته استفاده كرده‌اند گستره استفاده كنندگان از اين 4 احساس از تمرينات پزشكي بود تا خرده فروشي آنلاين لباس و وكلاي شكايات حقوقي. من طي اين بررسي‌ها توانستم از ميان آگهي‌ها  اميال و گرايش‌هاي واضحي را استخراج كنم.

 در اين مقاله براي شما مي‌گويم كه چرا و چگونه ۴ حس: خشم، نفرت ، صراحت و ترس به ‌خوبي مي‌توانند براي تبليغات كليكي نتيجه بخش باشند. در واقع به بهترين شكل در تبليغات كاربرد دارند و مي‌توان بسياري از مثال‌هاي زندگي واقعي را در آن‌ها ديد. قبل از ورود به اين بخش هيجان انگيز اجازه دهيد بگويم چرا به تبليغات بر پايه احساسات نياز داريد:

امتياز كيفيت و توانايي كليك با سرعت بالا

گوگل الگوريتم احمقانه‌اي دارد بنام “امتياز كيفيت”. طبق دانسته‌هاي قبلي، امتياز كيفيت يك سري از تركيب عملكرد قبلي شما در تبليغات كليكي گوگل، ارتباط نسخه‌هاي آگهي، كيفيت كلي حساب كاربري ادوردز شما، ارتباط صفحه فرود شما با كلمات آگهي، ارتباط كلمات كليدي و كليك‌ها؛ را مي‌سنجد. اما ما در اين مقاله مي‌خواهيم “ نرخ كليك بر روي آگهي ” را بررسي كنيم زيرا اين تنها عامل با نفوذي ست كه مي‌تواند هنگام تلاش براي ارتقا  امتياز كيفيت برروي آن تمركز كنيد.

طراحي تبليغات

[اگر مي خواهيد الگوريتم امتياز كيفيت را به درستي بشناسيد مقاله: امتياز كيفيت در تبليغات گوگل يا همان Quality Score چيست؟ را در سايت نوين ماركتينگ بخوانيد.]

 نرخ تبديل در امتياز كيفيت  به ازاي هر صعود و نزول، ۹ درصد بالا يا پايين مي‌رود. پس قاعدتا اگر  امتياز كيفيت خوبي نداشته باشيد، آگهي‌ها در نتايج جستجوSERP)  ( به مقدار زيادي ظاهر نخواهند شد. همچنين براي ثبت كليك‌ها به ارزان‌ترين شكل ممكن، به امتياز كيفيت  يا همان QS (Quality Score) مطلوبي نياز داريد. مثلا با داشتن درجه ۱۰ هزينه‌ها به ازاي هر كليك، ۵۰ درصد نسبت به ميانگين كاهش مي‌يابد. اما با داشتن امتياز كيفيت پايين‌تر براي هر كليك حتي تا ۴۰۰ درصد بالاتر از حد معمول پرداخت كنيد. بسياري از مردم بر اين باورند كه درج لغات كليدي بالقوه بهترين نوع آگهي ست. اين يك فرضيه نادرست است. اين نوع آگهي كاربرد دارد اما شما را جزو ۱درصد برتر قرار نمي‌دهد، يك درصدي كه كاملا توجه مشتري را جلب مي‌كند و بالاترين سطح CTR را دارد. اساسا تگ است كه اين ويژگي را دارد.

  حال مي خواهيم دريابيم كه چرا به تبليغات احساسي نيازمنديم و اين تبليغات موفق نرخ كليك بر روي آگهي CTR بالاتري را به دنبال دارد كه نتيجه آن، امتياز كيفيت بالاتر و كليك‌هاي ارزان‌تر براي شماست.

طراحي تبليغات

چرا تبليغات در گوگل بر پايه احساسات كارايي بيشتري دارند

كمي به علم بپردازيم. دو قسمت اصلي در مغز- بخش قدامي و سيستم حاشيه اي- وجود دارد كه  مسئول چگونگي كارهاي ما هستند. بخش قدامي به رنگ صورتي در شكل نشان داده شده است. اين همان “مغز منطقي” ماست كه شامل دلايل، برنامه ريزي، نقش اجرايي، حركت و حل مشكلات است. سيستم حاشيه اي همان “مغز احساسي” ماست كه درك مستقيم، فرديت و احساسات جزو آن است.

طراحي تبليغات

بياييد درباره هر آگهي كه فكر مي‌كنيد سرگرم كننده است فكر كنيد. من به شخصه وسواس فكري خاصي به تبليغات ماالشعير بوتوستر Budweiser و توله سگها دارم. چرا؟ چون حيوانات را دوست دارم و در من ايجاد هيجان مي‌كنند. آن‌ها در محدوده كلي احساسات از ناراحتي گرفته تا ترس و خوشحالي را در تماشاگران ايجاد مي‌كنند. من حتي ماءالشعير بوتوستر را دوست ندارم اما همه احساس وابستگي عميقي به اين برند داريم زيرا تبليغ كنندگان اين محصول را به بهترين نحو ارائه كرده اند. اين برند  ماءالشعير نمي‌فروشد بلكه توارد ذهني كه شما از  نوشيدن داريد را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

  تنها بازرگاني تلويزيوني نيست كه از احساسات استفاده بهينه مي‌كند. تبليغات احساسي قسمت برجسته و مهمي در تمامي انواع آگهي‌ها است  از اعلانات ديواري و ساختماني تا راديو و حتي ديجيتال ماركتينگ مانند بازاريابي محتوايي و رسانه هاي اجتماعي. اما تبليغات كليكي چنين قابليتي ندارند!

  اخيرا در گوگل”بيمه اتومبيل auto insurance”را جست‌وجو كردم و تبليغات در تصوير بالا ظاهر شد. اين تبليغات افتضاح‌اند. همه آن‌ها تكراري‌اند. برخي از عنوان‌هاي آن‌ها عبارت‌اند از: اعتبار مالي نامناسب پذيرفته مي‌شود. هيچ سرمايه‌اي نياز نيست. همين امروز با ما تماس بگيريد.

گوگل به تبليغ كنندگان همه راهكارهاي قديمي و بهترين تكنيك‌ها براي طراحي نسخه‌هاي آگهي را ارائه مي‌دهد كه شامل: هزينه‌ها، پيشنهاد ارتقا سطح، استفاده از تماس تلفني براي راه اندازي و… . اما آگهي هيچ كسي نهايي و دائمي نمي‌شود! پس تبليغات عامي را فراموش كنيد و آگهي احساسي طراحي و مشتريان را جلب كنيد.

طراحي تبليغات

راهكاري براي طراحي تبليغات احساسي كه حتي يك كودن هم آن را مي تواند اجرا كند

در اين قسمت گام‌هايي براي تبليغات احساسي با بازدهي بالا مطرح شده كه براي كارمندانم جمع‌آوري كردم:

گام اول: مشتري شما كيست؟ يك مادر كارمند است؟ يا يك ورزشكار يوگا؟ يا يك كودك پولدار و مرفه؟

گام دوم: چه اشخاصي مدنظرتان است كه در ارتباط با بازارتان باشند؟ حاملان خبرهاي ناخوشايند؟ قهرمانان يا شروران بالقوه؟ هنرپيشه‌ها و نويسندگان نمايش‌نامه‌هاي كمدي؟ يا دوستان با تفكرات مثبت؟

گام سوم: تبليغاتتان را از ديدگاه افراد انتخاب شده به‌عنوان مشتري طراحي كنيد.

  براي كم كردن درد سرتان به سراغ چهار احساس اصلي و اساسي كه براي مردم جذاب است مي‌رويم.

خشم:

  بياييد يك آگهي از ديدگاه يك وكيل طلاق با استفاده از فرآيند مطلوب من طراحي كنيم. مشتري كيست؟ يك زن خشمگين. بر روي چه شخصيت‌هايي مي‌خواهيم كار كنيم؟ قهرمان يا شرور بالقوه. در اينجا تبليغي داريم كه روي احساسات جست‌وجوكنندگان حساب كرده است: وكيل طلاق پايه يك ” آيا مورد تحقير همسرتان قرار مي‌گيريد؟ از اين آدم ابله و سبك مغز طلاق بگيريد” DivorceYourHusband.com

اين يك مثال در زندگي روزمره است. همه ما تبليغي كه روزانه در تلويزيون در برنامه‌هاي  Jerry Springer و Judge Judy  است را ديده‌ايم. فكر نمي‌كنم هيچ وقت آگهي صندوق سرمايه گذاري  J.G Wentworth را فراموش كنم:

 “اين پول من است و آن را همين الان مي خواهم! همين الان با  877  تماس بگير .”

 حالا من مي‌خواهم اين نوع شكل زبان را در آگهي براي ارباب رجوع خواستار وكيل امتحان كنم:

پول خود را در راستاي شايستگي خود و خانواده سرمايه گذاري كنيد.نه! اين يك انتخاب نيست

   IHaveBeenDenied.com .

اين تبليغ ۲۸ درصد رشد داشت!

طراحي تبليغاتتنفر:

  آگهي احساسي كه همكار من براي كنترل اضافه وزن كاربران مونث در شبكه طراحي كرده را بررسي مي‌كنيم. او خواسته تا حس تنفر را برانگيزد پس از شخصيت كمدي استفاده كرده است:

“سايز مهم است!”

اين تبليغ هم خنده دار و هم بحث برانگيز است. اين آگهي فقط به درد مردها مي‌خورد و كارايي بالايي داشت. او در اينجا تبليغ ديگري را براي همان مشتريان در راستاي تبليغ قبلي آزمايش مي‌كند:

” راهكارهاي اصولي كاهش وزن از جانب پزشكان متخصص” .

نرخ كليك برروي آن آگهي كه تنفر را تحريك كرده بود، ۴۷ درصد بيش از تبليغ ديگر بود آگهي دوم خسته كننده و عامي بود نه چشمگير. و آگهي اول توجه را به خود جلب مي كرد.

صراحت:

  طبق فرآيند من، يكي از تبليغات خرده فروشي لباس براي سازهاي بزرگ است. پس هدف بازار، خانم‌هايي با سايز بزرگ‌اند. شخصيتي كه من انتخاب كردم، دوست مثبت انديش بود. در اينجا تبليغي داريم كه در حساب كاربري بارگذاري شد. اين تبليغ كه بسيار عامي بود، تا حدودي تعداد كليك كمي نداشت به همين دليل دستخوش تغيير زيادي قرار نگرفت. سپس تصميم گرفتم دوتا از تبليغات را به‌ همراه يك آگهي با نسخه اصلي هم‌زمان اجرا كنم. يكي از آن‌ها برروي چاپلوسي از كاربران تمركز داشت. من تحت تاثير اين آگهي قرار گرفتم و خواستم كه آن را ارتقا بدهم اما در واقع بازده چنداني نداشت چون از محصول اصلي كه لباس بود دور شده بوديم. در اين مرحله آگهي ديگري را به چرخه افزودم. تبليغ سوم نسبت به سه تبليغ قبلي پيروز شد. كليد موفقيت، تحت تاثير قراردادن كاربران با چاپلوسي و ارتقا سطح جزئيات بود.  اما هنوز هم مي‌توانيم با تخفيف گذاري حس مثبتي را به مشتريان القا كنيم.

طراحي تبليغاتترس:

  من همكاري دارم كه متخصص غربالگري سرطان سينه است. خواسته من موفقيت او بود نه براي پاداش خودم بلكه گاهي اوقات اين مسئله براي خودم هم مهم است. تبليغ او اين‌گونه بود:

 “تشخيص زود هنگام  سرطان سينه زندگي را نجات مي‌دهد. همين امروز به نزديك‌ترين كلينيك مراجعه كنيد.”

 در اين آگهي اجباري وجود ندارد زيرا همه ما بارها اين جمله را شنيده‌ايم. هدف اين تبليغ ترساندن خانم‌ها نيست چون كم كم كليشه‌اي مي‌شود. حال به دو آگهي جديد توجه كنيد كه اولي بار مثبت و دومي بار منفي به‌ همراه دارد:

 ۱.”با تشخيص زودهنگام ۱۰۰ درصد نجات پيدا مي‌كنيد. همين امروز براي ملاقات با پزشك با ما تماس بگيريد”

 ۲.” تنها ۱۵ درصد از زنان با تشخيص ديرهنگام، بيش از ۵سال زنده مي مانند”

  اولين تبليغ اثر مثبتي در نحوه بيان داشت و از تبليغ قبلي موثرتر بود اما هنوز ضعف داشت. در آگهي دومي فكر كرديم كه چه كسي مشتري ست. احتمالا يك خانم ترسيده با چند فرزند و يك همسر و مسؤليت‌هايش. اين فرد در جست‌وجوي “علائم سرطان سينه” مي‌گردد و فكر مي‌كند كه ممكن است سرطان داشته باشد. اينجا جايي بود كه دريافتيم مي توانيم او را جذب كنيم. شخصيتي كه استفاده كرديم “حامل خبر ناگوار” بود كه هيچ اثر مثبتي در آن ديده نمي‌شد.

 اين نوع مورد پسند عامه نيست‌ام حائز اهميت است و زنان را ملزم به انجام عمل غربالگري مي‌كند. با آگاه كردن بانوان از اين واقعيت، با قصد و غرض خواستيم حس ترس را برانگيزيم. در آخر آگهي با بار منفي در مقايسه با آگهي با بار مثبت، ۱۲۵ درصد بيشتر سبب مراجعه به پزشك شد. ديگر نكته قابل توجه اين است كه با آگهي منفي نسبت به مثبت، ۱۷۰درصد بيشتر تماس تلفني داشتيم. اين مسئله ما را به فكر فرو برد. خانمي كه فكر مي‌كند وضعيت ضروري دارد، احتمال بيشتري دارد كه تماس بگيرد و وقت ويزيت بخواهد.

طراحي تبليغات

نتيجه گيري

  پس به عنوان يك جست‌وجوي موثر، برويد و تعدادي آگهي خلاقانه طراحي كنيد. من به شما اطمينان مي‌دهم كه پس از گذشت چند ماه شاهد تغيير چشمگيري در عملكرد تبليغاتتان خواهيد بود. بخاطر داشته باشيد تغييرات كوچك نتايج كوچكي درپي‌دارند و تغييرات بزرگ، نتايج بزرگ. اعمال تغييرات كوچكي مانند استفاده از كلمات كليدي بالقوه، افزايش كمي در نرخ كليكها به‌ همراه دارد. طراحي تبليغات احساسي جديدي كه به جست‌وجوگر حس خوبي بدهد، شما را به سمت تغييري بزرگ هدايت مي‌كند!

 تو همان متخصص ديوانه باش و احساسات مردم را تحت تاثير قرار بده. از امتحان چيزهاي بزرگ و احمقانه نترس. وقتي چيزي را پيدا كردي كه نتيجه بخش بود، گويا طلا(چيز ارزشمندي) پيدا كردي!

  لاري كيم هميشه از اين مثال احمقانه استفاده مي كند:” در انبوهي از الاغ‌ها، تو همان اسب تك شاخ باش.” من مثال بهتري طرح كردم: ” در انبوهي از بازيكنان خط حمله، تو همان رونالدو باش.”


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۳:۵۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

سوالات متداول: همه چيز در مورد الگوريتم Google RankBrain

سوالات متداول: همه چيز در مورد الگوريتم Google RankBrain

RankBrain

گوگل از يك سيستم هوش مصنوعي به نام “RankBrain” براي كمك به مرتب سازي نتايج جستجوي خود، استفاده مي‌كند. آيا شگفت زده‌ايد كه اين سيستم چگونه كار مي‌كند و چگونه با سيستم رتبه بندي گوگل هماهنگ است؟ در اينجا همه چيزهايي كه ما در مورد RankBrain , بهينه سازي سايت مي‌دانيم را مي‌خوانيد.

اطلاعات اين مقاله از سه منبع اصلي به دست آمده است و به مرور زمان به روز رساني شده‌اند كه همراه با يادداشت‌هايي در مورد به‌روزرساني آن‌ها ارائه مي‌شود. اين منابع عبارتند از:

 1. مقاله بلومبرگ كه اخبار مربوط به RankBrain را پوشش داده است.
 2.  اطلاعات جانبي كه گوگل در حال حاضر مستقيما در گستره موتور جستجو ارائه مي‌دهد.
 3.  دانش ما و بهترين فرضيات در مواردي كه گوگل پاسخي به آنها ارائه نمي‌كند. همين طور برخي اطلاعات اين مقاله را تيم سئو نوين ماركتينگ آزمايش كرده و به نتايج جالبي در فارسي دست يافته است.

RankBrain

RankBrain چيست؟

RankBrain نام سيستم هوش مصنوعي گوگل در قالب يادگيري ماشين است؛ كه براي كمك به پردازش نتايج جستجو استفاده مي‌شود و توسط گزارش‌هاي بلومبرگ و همچنين توسط شركت گوگل تاييد شده است.

يادگيري ماشين چيست؟

يادگيري ماشين پديده‌اي است كه يك كامپيوتر به خود و نه توسط افراد ديگر يا برنامه ريزي‌هاي دقيق، مي‌آموزد كه چگونه كارها را انجام دهد.

هوش مصنوعي چيست؟

هوش مصنوعي واقعي، يا به اختصار AI، پديده‌اي است كه در آن كامپيوتر به اندازه يك فرد باهوش هوشمند مي‌شود. به عبارت ديگر دستيابي به دانش از طريق آموزش و يا از طريق ايجاد ساختارهايي بر مبناي چيزي كه مي‌داند و ارتباطات جديد را بر اساس آن برقرار مي كند.

البته AI واقعي فقط در رمان‌هاي علمي تخيلي وجود دارد. در عمل، AI به سيستم‌هاي كامپيوتري اشاره دارد كه براي يادگيري و ايجاد ارتباطات استفاده مي‌شوند.

RankBrain

AI چه تفاوتي با يادگيري ماشين دارد؟

يادگيري ماشين و هوش مصنوعي، به نظر نسبتا مترادف‌اند. شما ممكن است آنها را به جاي يكديگر استفاده كنيد و يا مي‌توانيد از زبان ماشين براي توصيف نوع روش هوش مصنوعي استفاده كنيد.

بنابراين RankBrain روش جديدي است كه گوگل نتايج جستجوي خود را با آن رتبه بندي مي‌كند؟

خير، RankBrain بخشي از الگوريتم كلي گوگل است. يك برنامه كامپيوتري كه براي طبقه‌بندي ميلياردها صفحه و پيدا كردن صفحه مرتبط و متناسب با درخواست كاربر استفاده مي شود.

نام الگوريتم جستجوي گوگل چيست؟

، الگوريتم جستجوي گوگل مرغ مگس ‌خوار ( Hummingbird ) نام دارد. براي چندين سال، الگوريتم كلي نام رسمي نداشت. اما در اواسط سال 2013، گوگل اين الگوريتم را بازسازي كرد و نام آن را ( Hummingbird) گذاشت.

RankBrain

بنابراين RankBrain بخشي از الگوريتم جستجوي مرغ مگس خوار است؟

اين درك ماست.  مرغ مگس خوار الگوريتم جستجوي كلي است، درست مانند يك ماشين كه موتوري در درون خود دارد. خود موتور ممكن است از قطعات مختلف ساخته شده باشد، مانند فيلتر روغن، پمپ سوخت، رادياتور و غيره. به همين ترتيب، مرغ مگس خوار شامل بخش‌هاي مختلفي است كه RankBrain يكي از جديدترين آنهاست.

به طور خاص، ما مي‌دانيم RankBrain بخشي از الگوريتم كلي Hummingbird است، زيرا مقاله بلومبرگ روشن مي‌كند كه RankBrain تمام جستجوها را مديريت نمي‌كند و فقط الگوريتم كلي قادر به انجام اين كار است.

مرغ مگس خوار همچنين حاوي قسمت هاي ديگري است كه سازگار با فضاي SEO است، مانند پاندا Panda ، پنگوئن Penguin و ديگر الگوريتم‌هايي مانند روز پرداخت (Payday) كه براي مبارزه با اسپم ساخته شده، كبوتر(Pigeon) كه براي بهبود نتايج محلي مأموريت دارد، Top Heavy براي بارگذاري صفحات سنگين شامل تبليغات زياد عمل مي‌كند،  Mobile Friendly براي ايجاد صفحات موردپسند كاربر بر روي موبايل  و Pirate (دزدان دريايي) براي مبارزه با نقض قانون كپي رايت طراحي شده‌اند.

من فكر مي كردم كه الگوريتم كلي  گوگل “PageRank” ناميده مي شود؟

PageRank بخشي از الگوريتم كلي مرغ مگس خوار است كه يك روش خاص براي ارائه اعتبار به صفحات بر اساس لينك‌هايي است كه به  صفحه اشاره دارد.

PageRank  اولين نامي است كه گوگل به يكي از بخش‌هاي الگوريتم رتبه‌بندي خود در شروع به كار موتور جستجوي خود در سال 1998 داده است.

گوگل از چه «سيگنال‌هايي » براي رتبه بندي خود استفاده مي كند؟

سيگنال‌ها چيزهايي هستند كه Google براي كمك به تعيين نحوه رتبه بندي صفحات وب استفاده مي‌كند. به عنوان مثال، كلمات را در يك صفحه وب مي‌خواند، بنابراين كلمات يك سيگنال هستند. اگر بعضي از كلمات با فونت درشت نوشته شده باشند، ممكن است سيگنال متفاوتي داشته باشند. محاسباتي كه به عنوان بخشي از PageRank استفاده مي‌شود، به آن صفحه يك امتياز PageRank مي‌دهد كه باز هم يك سيگنال  است. اگر يك صفحه سازگار با تلفن همراه باشد، يك سيگنال ديگري را ثبت مي‌كند.

تمام اين سيگنال‌ها توسط بخش‌هاي مختلف در الگوريتم  مرغ مگس خوار پردازش مي‌شوند تا شناسايي كنند كدام صفحات در نتيجه جستجوي شما پيدا شده‌اند.

چند سيگنال در آنجا وجود دارد؟

گوگل به طور مداوم بيش از 200 دسته بندي سيگنال عمده دارد كه ممكن است تا 10،000 زير مجموعه سيگنال داشته باشد. همان‌طور كه در مقاله بلومبرگ نيز گفته شد، “صدها” عامل در آن مشاركت دارد.

اين تفكر به نظر ما يك راهنماي مناسب است كه به طور كلي نشان مي‌دهد موتورهاي جستجو مانند گوگل چگونه به رتبه بندي صفحات وب كمك مي‌كنند.

آيا RankBrain سومين سيگنال مهم است؟

درست است. طبق گفته گوگل اين سومين عامل مهم براي رتبه بندي صفحات وب است. برگرفته شده از مقاله بلومبرگ:

RankBrain يكي از “صدها” سيگنالي است كه در يك الگوريتم براي تعيين نتايج جستجوي گوگل و رتبه بندي آنها استفاده ميشود. در چند ماه گذشته، RankBrain سومين عامل مهم براي كمك به دسته بندي نتايج جستجو بوده است.

سيگنال‌هاي مهم اول و دوم چيست؟

در هنگام نگارش نخست اين مقاله، گوگل در اين باره چيزي نگفت. فرض ما اين بود:

لينك مهم ترين سيگنال باقيمانده است و گوگل اين لينك‌ها را در قالب راي شمارش مي‌كند. اين همچنين يك سيستم به شدت سالخورده است كه در لينك‌هاي خود آنها را پوشش داده‌ام: سيستم شكست خورده  “Ballet Box ” كه توسط گوگل و بينگ در گذشته استفاده مي‌شد.

به عنوان دومين سيگنال مهم، حدس مي‌زنم كه «كلمات» باشند، چرا كه كلمات شامل همه چيز از كلمات موجود در صفحات وب گرفته تا آناليز و تحليل كلماتي كه كاربران در نوار ابزار جستجو وارد در خارج از RankBrain وارد مي‌كنند.[ البته اين نظر نويسنده مقاله سرچ انجين لند است و شايد سئو كاران برجسته و متخصصان هوش مصنوعي نظر ديگري داشته باشند آن چيز كه روشن است گوگل هنوز بر روي اين دو بخش تأكيد ويژه‌اي دارد. ]

اين كاملا درست بود. در مارس 2016، گوگل دو عامل اول را رونمايي كرد كه شامل محتوا و لينك‌ها بودند. اما بين دو عامل لينك‌ها و محتوا گفته نشد كدام يك اول است.

RankBrain دقيقا چه كاري انجام مي دهد؟

با مكاتبه با گوگل، من متوجه شدم RankBrain عمدتا براي توصيف جستجوي كلمات استفاده مي‌شود تا صفحاتي كه داراي كلماتي هستند كه به صورت دقيق در عبارات جستجو نوشته نشده‌اند را پيدا كنند.

آيا Google در حال حاضر راهي براي پيدا كردن صفحات فراتر از درخواست دقيق وارد شده ندارد؟

بله، گوگل صفحات فراتر از شرايط دقيق جستجو شده را براي مدتي طولاني پيدا مي‌كرد. به عنوان مثال، سال‌ها پيش، اگر شما چيزي شبيه “كفش” را وارد مي‌كرديد، ممكن بود گوگل صفحاتي را كه كلمه “كفش‌ها” در آن ذكر شده بود را پيدا نكند زيرا آنها از نظر فني دو كلمه متفاوت‌اند. اما “ريشه يابي كلمات” گوگل را دقيق‌تر و هوشمندتر كرد تا آن را قادر سازد تفاوتي بين كفش و كفش‌ها قائل نشود درست مانند “دويدن” كه به نوعي مشتق شده از “بدو” است.

گوگل همچنين در مورد اصطلاحات مترادف نيز هوشمند شده است، بنابراين اگر شما “كفش‌هاي كتاني” را جستجو كنيد، ممكن است نتايجي در مورد “كفش‌هاي دويدن” نيز براي شما نمايش داده شود. همچنين به لحاظ مفهومي نيز اصلاحاتي صورت گرفته است تا بين كمپاني اپل و ميوه سيب نيز قادر به تمايز باشد.

در مورد گراف دانش چه نكته اي وجود دارد؟

نمودار دانش يا گراف دانش كه در سال 2012 راه اندازي شد، راهي بود كه گوگل را براي برقراري ارتباط بين كلمات هوشمندتر كرد. مهم‌تر از آن،  گوگل همچنين ياد گرفته است بين رشته‌ها و عبارات تفكيك قائل شود.

رشته‌ها به معني جستجو تمامي صفحاتي است كه داراي كلمه‌اي با املاي درست مانند “اوباما” هستند. اما در مورد عبارات، با جستجوي كلمه “اوباما” گوگل متوجه مي‌شود كه احتمالا منظور شما “باراك اوباما” رئيس جمهور آمريكا است و يك فرد واقعي با ارتباط با اوباما، مكان‌ها و چيزهاي ديگر را به شما نمايش مي‌دهد.

نمودار دانش پايگاهي از حقايق مربوط به جهان و روابط بين آنها است. به همين دليل است كه شما مي توانيد جملاتي مانند “همسر اوباما در چه زماني متولد شد” را جستجو كنيد و اطلاعاتي در مورد ميشل اوباما، بدون حتي استفاده از نام او، كسب كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۵:۴۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چهار ركن اصلي مديريت محتوا بهينه وب سايت

اين هفته براي برند شما عالي بوده است. يك پست در وبلاگ كار نشر محتواي شما را  در رسانه هاي جمعي شروع كرد، يك پايگاه خبري تصاويري را نشان داد كه مي توانيد قسم بخوريد از ويديوهاي شما استفاده كرده‌اند و مدير فروشتان شما را در مورد كپي گرفتن از ورقه‌اي سفيد به ستوه آورده است كه تيم محتوايي تان دو سال قبل توليد كرده است. بله همه چيز درباره مديريت محتوا است.

براي چك كردن اوضاع تمامي اين موضوعات، ايميلي را به تيم توليد محتوا خود ارسال مي‌كنيد  و در مورد دسترسي به موجودي محتواي خود سوالاتي مي‌پرسيد – پيدا كردن اين‌ها در سرور خودتان كمي مشكل به نظر مي رسد. نيم ساعت بعد، دو جواب دريافت مي‌كنيد كه به شما مي‌گويد اين موضوع در حال بررسي است، به همراه يك كپي از يك فايل Word كه به نظر مي‌رسد چندين ماه است بروزرساني نشده، سپس يك  گوگل شيت و در نهايت صفحه اي پشت و رو براي شما مي فرستند؛ در عين حال متخصصين شما در تلاش‌اند تا بفهمند كه كدام يكي از اين مدارك معتبرترند. در اين مدت زمان، ويبره گوشي تان به لرزه درمي‌آيد و پيامي از مدير فروش سمج خود دريافت مي كنيد كه …

مديريت محتوا براي بسياري از تيم‌ها يك مشكل بزرگ است. در چند سال گذشته، مسئوليت‌ها و سرعت تيم‌هاي محتوايي تا مقدار زيادي رشد كرده است، كه مي‌تواند به دنبال كردن مقدار محتواي بسيار بيشتري منتهي شود. اگر موجودي محتوا به درستي ساخته شود، مي‌تواند كارهايي بسيار بيشتر از تسريع كار تيم محتوايي انجام دهد؛ همچنين اين كار مي‌تواند به عنوان منبعي عالي براي كل تيمتان تلقي شود تا هميشه توانايي استفاده از مطالبي را كه منتشر كرده ايد را داشته باشند.

مديريت محتوا

چهار ركن اصلي سيستم مديريت محتوا

درست كردن يك موجودي محتوايي قدرتمند كه توانايي حمايت همه جانبه از برندتان را دارد به چه چيزهايي نياز دارد؟

 براي چنين كاري هيچ راه حل همه پسندي وجود ندارد. يك سيستم مديريت محتوا عالي زبان، فرآيندها، و مواردي را بازتاب مي‌دهد كه منحصر به تجارت شما هستند. اما تعدادي ركن اساسي وجود دارند كه قادرند به ساختن هر سيستم مديريت محتوا كمك كنند.

اهميت محتوا آنچنان است كه بيل گيتس آن را پادشاه دنياي وب خوانده است با اين نظر موافقيد اگر هنور در پادشاهي محتوا شك داريد لطفا مقاله : آيا هنوز محتوا پادشاه است؟ را در بلاگ نوين ماركتينگ بخوانيد.

ركن نخست: دردسترس بودن

يك موجودي محتواي عالي چندمنظوره است. اين سيستم وضعيت توليد محتوا را به توليدكنندگان محتوا و مديريت اطلاع مي‌دهد، در حالي كه اطلاعات تاريخي بيشتري را در اختيار تيم‌هاي بازاريابي و فروش قرار مي‌دهد كه ممكن است به دنبال مطالب شما باشند. بنابراين، سيستم مديريت محتوا ايده آل شما بايد قابل دسترس بودن را در اولويت قرار دهد: چگونه مي‌خواهيد موجودي محتواي خود را بسازيد كه نه تنها توسط تيم هاي اوليه، بلكه توسط تيم هاي ارتباطاتي هم به راحتي قابل دسترسي باشد؟

دو روش براي رسيدن به اين مهم وجود دارد. اولين روش كمي بسته است، چرا كه اجازه دسترسي، تنها به تيم محتوايي محدود شده است، اما يك فرآيند ساده و رسمي هم براي بخش‌هاي ديگر قابل انجام است تا بتوانند براي استفاده از محتوا درخواست دهند.

روش ديگر استفاده از فرآيند اجازه گرفتن براي “باز كردن” محتوا است. با اين روش، موجودي محتوا توسط بيشتر بخش ها قابل دسترسي و خواندن است، اما اجازه ويرايش كردن تنها به تعدادي كاربر مشخص محدود مي‌شود. اين روش براي سازمان‌هايي مفيد  است كه جست و جوي محتوايي در آنها بسيار زياد است (براي مثال، اگر تيم فروشتان براي در ميان گذاشتن محتوا با مشتريان احتمالي آموزش ديده‌اند)، يا براي تيم هايي كه جور ديگري نمي‌توانند اطلاعات گردش كار را تراز كنند.

مديريت محتوا

ركن دوم: به وقت بودن

موجودي محتواي شما هميشه بايد به روز باشد.

اگرچه اين نكته براي هيچكس چيز عجيبي نيست، اما باز هم يكي از بزرگترين مشكلات تيم‌هاي محتوايي باقي مانده است. با وجود همه اطلاعاتي كه از موجودي محتوا انتظار داريم، درست كردن ورودي مي‌تواند كاري زمانبر باشد كه به سرعت در توده‌هاي درهم و برهم يك دوره توليدي شلوغ گم مي‌شوند.

دو راه كليدي وجود دارند كه مي‌توانيد با استفاده از آنها محتواي خود را به روز نگه داريد  از اين راه به مديريت محتوا بپردازيد. اولين راه اين است كه موجودي محتواي خود را وارد گردش كار توليد محتوا خود كنيد تا بتواند به عنوان يك ابزار در اختيار تيمتان باشد. براي مثال، يك تيم محتوايي كم سرعت تر مي تواند اطلاعات مختلف را در يك گوگل شيت با همديگر مقايسه كرده و سپس از همان صفحه براي ارائه در جلسات سردبيري استفاده كند.

با اين حال، براي تيم‌هايي كه محتواي زيادي را به صورت مداوم توليد مي‌كنند، راهي مفيدتر اين است كه محتواي خود را در محيط سازماندهي شده قدرتمندتري ذخيره و مرتب كنند كه توسط نرم افزار بازاريابي محتوايي شركت پشتيباني مي شود. فناوري هاي مانند نرم افزار مديريت دارايي هاي ديجيتال Skyword360 (DAM) به شما اجازه مي دهند همه دارايي هاي خود را – اعم از عكس، ويديو و حتي كتاب هاي الكترونيكي – گردآوري كنيد، تا هر زمان كه نيازهاي فعلي‌تان حكم كردند قابل ديدن و ويرايش باشند.

اگر ابزارهاي درست سازماندهي داشته باشيد، مي‌توانيد به راحتي دارايي‌هاي محتوايي خود را منظم كرده و اطمينان حاصل كنيد كه همه آنها با استانداردهاي فعلي نشان تجاري‌تان همخواني دارند و اينكه موجودي محتوايتان به روز است.

دومين مورد كليدي در مورد به روز بودن در مديريت محتوا اين است كه بازديد و حسابرسي را به بخشي دائمي از فرآيندهاي مديريت محتوا خود تبديل كنيد. مشاهدات دائمي توسط مديريت به علاوه حسابرسي هاي گاه گداري معمولا براي دقيق نگه داشتن اطلاعات فعلي و تاريخي بسيار كارآمد هستند.

مديريت محتوا

ركن سوم: گردش كاري

بازاريابان معمولا فكر مي‌كنند كه ما افرادي چندكاره‌ايم، و بسياري از ما واقعا به اين صورت هستيم. اما واقعيت انتشار محتوا اين است كه بيشتر تيم‌ها در صورتي مي توانند بهترين عملكرد خود را داشته باشند كه برنامه خود را براي انجام كارهاي مختلف تقسيم بندي كنند: انگارسازي و تفكر از خلاقيت و همكاري به دست مي آيند، در حالي كه ويراستاري و توليد معمولا به دليل تمركز فردي و موشكافانه به اوج خود مي‌رسند.

توليد محتواي شما هر كدام از مراحل را به شيوه‌اي منحصربه فرد طي مي‌كند، و بيننده‌اي كه مي‌خواهد به موجودي محتواي شما نگاه كند بايد قادر باشد سريعا پيشرفت فعلي شما را ارزيابي كند. علاوه بر اين، هر كدام از اعضاء تيم شما بايد بتوانند اطلاعاتي را جدا كنند كه به دنبالش هستند تا بتوانند آن را با كار خودشان هماهنگ كنند – از يك متخصص محتوا گرفته، تا يكي از اعضاء تيم فروش كه از آن اطلاعات براي يكي از كارهاي خود استفاده مي كنند.

ركن چهارم: چرخه عمر

به همان شيوه اي كه موجودي محتوا بايد با گردش كاري هماهنگ باشد، يك سيستم مديريت محتوا عالي اطلاعاتي را در مورد هر كدام از ورودي‌ها گردآوري و ذخيره مي‌كند كه با چرخه عمر محتواي‌تان هماهنگي دارند. ايده‌ها نسبتا اطلاعات كمتري را به خود اختصاص مي‌دهند. كارهايي كه در نهايت به مرحله توليد مي رسند ممكن است اطلاعات جديدي را به دست آورند، كه از جمله آنها مي‌توان به كلمات كليدي، كمپين هاي مرتبط يا اطلاعات موضوعي و همچنين وضعيت توليد و بازبيني اشاره كرد. به محض اينكه مطلب شما آماده شد، اطلاعاتي مانند آدرس اينترنتي و تاريخ انتشار بايد به همراه آن ثبت شوند.

نكته كليدي دراين قسمت از مديريت توليد محتوا اين است كه به روزرساني اطلاعات بايد به صورت سازمان يافته انجام شود، تا با فرآيند توليد محتوا هماهنگ باشد و از هر گونه شكاف اطلاعاتي جلوگيري به عمل آيد كه ممكن است يكپارچگي محتواي شما را تحت تاثير قرار دهد. اين مرحله از مديريت محتوا همه اركان ديگر را به يكديگر مرتبط مي‌سازد و در واقع موجودي محتواي شما را به ابزاري مناسب براي كارهاي مختلف تبديل مي‌كند.

تكرار سبكي از زندگي است

فرآيند سازماندهي در يك فضاي محتوايي بسيار سريع مي‌تواند مشكل ساز باشد. تلاش‌هاي اولتان ممكن است چندان جالب نباشند، اما مسئله‌اي نيست. درست مانند هر فرآيند ديگري در بازاريابي محتوايي، سازماندهي يك تلاش تكراري است. براي اينكه بيشترين استفاده را از چنين فضايي ببريد، سعي كنيد آن دسته از سوالات را ثبت كنيد كه به صورت مدام در مورد اطلاعاتتان دريافت مي‌كنيد، و گاها به دنبال راه هايي بگرديد جواب‌هاي ممكن را با عادي ترين سوال هاي دريافتي مرتبط كنيد.

اما بيشتر از هر چيز ديگري، سعي كنيد تيم و سازمان خود را به صورت يكپارچه درآوريد تا منافعي را درك كنند كه يك محتواي منظم مي تواند فرآهم آورد. با برنامه ريزي و كمي تلاش، اين كار مي‌تواند به يك منبع كم زحمت و پربازده تبديل شود كه نشان تجاري‌تان را در مورد محتوايي كه توليد مي‌كنيد به وجد خواهد آورد، و همچنين نسبت به استفاده مناسب از آن اقدامات لازم را انجام خواهد داد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط نيلوفر | ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۸:۲۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |